Aktualności

Jutro rozpoczynają się działania ostrołęckich policjantów ukierunkowanych na bezpieczeństwo ,,na drodze”

Data publikacji 08.11.2017

Wzmożone działania mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym zarówno wśród kierowców, jak i niechronionych uczestników ruchu drogowego. Mowa tu o działaniach ,,Bezpieczni po zmroku”, ,,Niechronieni” oraz ,, Bezpieczne przejście”. Akcje potrwają do późnych godzin nocnych.

Mając na uwadze bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, ostrołęcka policja jutro rozpocznie cykliczne działania ,,Bezpieczni po zmroku”, ,,Niechronieni” oraz ,, Bezpieczne przejście”. Funkcjonariusze w ramach stałych zadań do służby będą  zwracać szczególną na rowerzystów oraz pieszych poruszających w godzinach wieczorowo-nocnych. W sposób stanowczy będą egzekwować obowiązek używania elementów odblaskowych oraz będą sprawdzać prawidłowe oświetlenie rowerów.

Przypominamy, że pieszy uczestnik ruchu drogowego, poruszający się po drodze poza terenem zabudowanym, ma obowiązek posiadania odblasków. Pamiętać należy, że elementy odblaskowe powinny być noszone przez pieszych w taki sposób, aby były widoczne przez kierowców. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie odblasku na odzieży zewnętrznej od strony jezdni. Brak elementu odblaskowego wyczerpuje znamiona wykroczenia drogowego, za który grozi mandat karny, ale nie o mandat tu chodzi, ale o nasze bezpieczeństwo. Dlatego chcąc być bezpiecznym zalecamy noszenie elementów odblaskowych również w obszarze zabudowanym.

 

Działania „Widoczny na drodze – Bezpieczny po zmroku” są prowadzone długoterminowo w ramach programu Poprawy Bezpieczeństwa Pieszych w Ruchu Drogowym, jako część kampanii prewencyjno - edukacyjnej „B & N”, czyli B - jak bezpieczny, N - jak niechroniony.

 

W związku z prowadzonymi działaniami zwiększoną liczbę policyjnych patroli będzie można zaobserwować w rejonach przejść dla pieszych i szkół. Kierowcy podczas zbliżenia się do przejść dla pieszych powinni zachować szczególna ostrożność.

Policjanci zwrócą  uwagę na nieprawidłowe manewry kierujących w rejonie oznakowanych przejść, ale także będą zwracać uwagę na zachowanie rowerzystów i pieszych.

Przypominamy, że obowiązuje bezwzględny zakaz wyprzedzania na przejściach dla pieszych, ale także bezpośrednio przed nimi.

Piesi powinni pamiętać, że zderzenie rozpędzonego pojazdu z pieszym często kończy się tragicznie.

 Dlatego tak ważne jest, aby dokładnie się rozglądać zanim wejdziemy nawet na oznakowane przejście dla pieszych.

 


Pamiętajmy - odblaski ratują życie! Podarujmy je naszym bliskim.

asp. Tomasz Żerański

KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony