Aktualności

W niedzielę na ,,naszym” terenie działania "Kaskadowy Pomiar Prędkości "

Data publikacji 23.02.2018

W trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego w najbliższą niedzielę, 25 lutego br., policjanci z ostrołęckiego wydziału ruchu drogowego włączą się w ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. „Kaskadowy pomiar prędkości”. W ich trakcie będą również prowadzone wzmożone działania ,,Prędkość”.

Ich celem jest egzekwowanie od kierujących przestrzegania ograniczeń prędkości. Kaskadowy pomiar prędkości polega na tym, że kontrola prowadzona jest na tej samej drodze, w tym samym czasie, ale w różnych miejscach.

W przeprowadzeniu takiej kontroli mogą brać udział dwa, trzy lub więcej radiowozów policyjnych ustawionych kolejno po sobie na określonym, często krótkim, odcinku drogi.

Nie ulega wątpliwości, że wraz ze wzrostem prędkości pojazdu wydłuża się droga jego hamowania, trudniej zapanować nad pojazdem, opóźnia się reakcja na sytuacje mogące wystąpić na drodze. Z powodu nadmiernej prędkości giną nie tylko kierowcy pojazdów i ich pasażerowie, niestety giną również inni uczestnicy ruchu drogowego m.in. piesi.

Wzmożone działania prowadzone przez policjantów ruchu drogowego mają m.in. charakter prewencyjny. Natomiast kierujący, którzy nie będą stosować się do ograniczeń prędkości, a szczególnie ci, którzy będą tę prędkość rażąco przekraczać muszą liczyć się z konsekwencjami.

Pamiętajmy także, żeby dostosować prędkość do aktualnych warunków atmosferycznych, prędkość nawet ta dozwolona przepisami nie zawsze będzie prędkością bezpieczną.

Przypominamy, że właśnie nadmierna prędkość,  to  od wielu lat jedna z głównych przyczyn wypadków drogowych.

 

 

asp. Tomasz Żerański

KMP Ostrołęka

 

Powrót na górę strony