Aktualności

Podsumowanie wspólnych działań ,,Pomocna Dłoń” - dzięki nim udało się uratować, to co najcenniejsze - życie

Data publikacji 18.04.2018

Wczoraj odbyło się zakończenie wspólnych działań skierowanych na ochronę osób bezdomnych zagrożonych zamarznięciem. Były one możliwe dzięki podpisanemu porozumieniu pomiędzy Komendą Miejska Policji w Ostrołęce wspólnie z Urzędem Miasta i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie, Grupą Ratowniczą Nadzieja - Oddział Ostrołęka, Strażą Miejską w Ostrołęce oraz Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce.

Niesienie pomocy osobom bezdomnym, starszym oraz mieszkającym samotnie i niezaradnym życiowo stanowi jedne z głównych działań policji, a także wielu instytucji.  Dlatego 20 grudnia ubiegłego roku rozpoczęto wspólne działania w tym zakresie.

Podsumowanie ich wyników  odbyło się wczoraj o godzinie 12:00 w sali konferencyjnej ostrołęckiej komendy policji.

Udział w nim wzięli: I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Ostrołęce kom. Andrzej Dziadak, Prezydent Miasta Ostrołęki Pan Janusz Kotowski, Wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Pani Janina Brzozowska, Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce, st. bryg. Jarosław Wilga,  Zastępca Komendanta Straży Miejskiej Pan Grzegorz Gawkowski, Wiceprzewodnicząca Grupy Ratowniczej Nadzieja z Łomży Pani Małgorzata Rytel wraz  wolontariuszami z ostrołęckiego oddziału, w którym uczestniczy już 30 osób oraz policjanci biorący bezpośrednio udział w działaniach.

W ich ramach każdego dnia wspólne patrole kontrolowały miejsca w których osoby, często bezdomne i nieporadne życiowo  zagrożone wychłodzeniem organizmu mogą przebywać. Z ramienia ostrołęckiej komendy policji te zadanie były realizowane  w głównej mierze przez policjantów tzw. pierwszego kontaktu, czyli dzielnicowych,  którzy bardzo dobrze znają swoje rejony służbowe.

Ostrołęccy policjanci sporządzili specjalną mapę, z naniesionymi punktami miejsc, gdzie osoby bezdomne mogą przebywać oraz  został napisany algorytm postępowania policjantów na wypadek ujawnienia potrzebujących osób.

Wychodząc naprzeciw zagrożeniu Komendant Miejski Policji w Ostrołęce  nadkom. Krzysztof Szymański powołał w strukturach ostrołęckiej komendy specjalnego koordynatora odpowiedzialnego za realizację zadań z zakresu problematyki żebractwa i bezdomności wśród małoletnich oraz dorosłych osób.

Wspólne patrole przez 100 dni każdego dnia kontrolowały miejsca przebywania osób bezdomnych, nie dopuszczając do wychłodzenia organizmów osób tam przebywających. Informowały o instytucjach pomocowych i możliwościach z nich skorzystania.

Ponadto w Ostrołęckim Centrum Kultury przed wieczornymi seansami można było obejrzeć spot przygotowany w ramach akcji przez technika kryminalistyki ostrołęckiej komendy , którego celem było uwrażliwienie mieszkańców na pomoc osobom potrzebującym.

Cieszy nas fakt, że dzięki podjętej kampanii ,,Pomocna Dłoń” można było uratować to co jest najcenniejsze, czyli ludzkie życie. I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Ostrołęce kom. Andrzej Dziadak wręczył osobom, które zaangażowały się w akcję specjalne podziękowania.

17 stycznia patrol policjanta i strażaka uratował życie 46- letniemu mężczyźnie, który znajdował się w garażu na osiedlu Wojciechowice. O powagi sytuacji świadczy fakt, że w momencie jego znalezienia temperatura jego ciała wynosiła niecałe 33 stopnie Celsjusza.

Natomiast 1 marca w pustostanie na ul. Jana Kazimierza ostrołęccy dzielnicowi, przy temperaturze panującej na zewnątrz – 15 stopni,  znaleźli 55 – latka, który po udzieleniu pierwszej pomocy medycznej, został przewieziony do noclegowni przy ul. Kołobrzeskiej.

W okresie od 01.01.2018 roku do 31.03.2018 roku z terenu miasta Ostrołęki do Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce zostały doprowadzone 3 osoby bezdomne celem wytrzeźwienia.

Funkcjonariusze doprowadzili także 14 osób nie mających miejsca zamieszkania do noclegowni przy ul. Kołobrzeskiej w Ostrołęce.

Jednak najważniejszym jest fakt, że na ,,naszym terenie” nie odnotowano żadnej ofiary mrozu.

Jednocześnie dziękujemy mieszkańcom za sygnały, dzięki którym jeszcze szybciej mogliśmy zareagować na zagrożenie.  


asp. Tomasz Żerański
Oficer Prasowy
KMP w Ostrołęce

 

Powrót na górę strony