Pijany kierowca zatrzymany ,,po pościgu” przez ostrołęckich policjantów nie uniknie odpowiedzialności
Funkcjonariusze z ostrołęckiej ,,drogówki” zatrzymali w wyniku pościgu ostrołęczanina, który przekroczył prędkość oraz nie zatrzymał się do policyjnej kontroli. Dodatkowo bezmyślny kierowca spowodował kolizję drogową z ciężarówką. Alkomat wykazał w jego organizmie ponad 2,2 promila alkoholu. Stracił on już prawo jazdy, a w niedługim czasie będzie odpowiadał za swoje zachowanie przed sądem. Przypominamy, że od 1 czerwca 2017 roku niezatrzymanie się do policyjnej kontroli jest PRZESTĘPSTWEM.
Wczoraj o godzinie 21:00 policjanci, którzy na co dzień dbają o bezpieczeństwo na drodze pełniąc służbę w radiowozie oznakowanym zauważyli kierującego toyotą, który na jednej z ulic naszego miasta jechał z prędkością 83 km/h. Dodatkowo sposób poruszania się toyoty wskazywał na to, że jej kierowca może być pod wpływem alkoholu.
Mundurowi zareagowali natychmiast i widząc całą sytuację wydali kierowcy za pomocą latarki z czerwonym światłem wyraźne sygnały nakazujące zatrzymanie, jednak ten je zignorował i zaczął uciekać. Mężczyzna na jednym z rond dorowadził do stłuczki z ciężarową scanią. Ostatecznie policjanci udaremnili bezmyślnemu mężczyźnie dalszą jazdę w rejonie ul. Witosa. Okazał się nim 49 – ostrołęczanin.
Od osoby wyczuwalna była woń alkoholu, miał także trudności z porozumiewaniem się. Wynik badania jego trzeźwości szybko wskazał prawdopodobną przyczynę ucieczki, alkomat wykazał w jego organizmie ponad 2,2 promila alkoholu.
W związku z powyższym zostało mu zatrzymane prawo jazdy i niebawem będzie odpowiadał za swoje nieodpowiedzialne zachowanie przed sądem.
Przypominamy, że zgodnie z art. 178b kodeksu karnego niezatrzymanie się do policyjnej kontroli jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 5. Dodatkowo wobec takiej osoby sąd obligatoryjnie orzeknie zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet na 15 lat.
Pamiętajmy, że ,,alkohol” spowalnia naszą reakcję. Nie zapominajmy o surowej odpowiedzialności karnej, jazda w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonymi karą do 2 lat pozbawienia wolności. Natomiast za spowodowanie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym możemy trafić do zakładu karnego na lat 12. Weźmy to pod uwagę zanim popełnimy być może największy błąd swojego życia.
asp. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka