Aktualności

Lepsze warunki atmosferyczne, mniejsze skupienie kierujących

Data publikacji 22.05.2018

Wraz z wyższą temperaturą pojawiają się kierujący poruszający się z większą prędkością na drodze. Pamiętajmy, że na drodze w każdej chwili może pojawić się przeszkoda. W tym przypadku liczy się skupienie. Zwłaszcza jeżeli zagrożenie na drodze przemieszcza się prosto pod koła naszego pojazdu.

Warunki atmosferyczne mają ogromny wpływa na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Kierujący często dostosowują prędkość i technikę jazdy do warunków atmosferycznych. Jest to widoczne przy opadach śniegu, deszczu, gołoledzi. Jak się okazuje wraz z poprawą pogody nasza koncentracja i uwaga spada. Większe prędkości, znacznie większe od dopuszczalnych sprawiają, że ryzyko wystąpienia zdarzenia na drodze wzrasta. Niestety jak pokazuje praktyka lepsze warunki atmosferyczne, często wiążą się z większą ilością zdarzeń drogowych. Nadmierna prędkość połączona z chwilą nieuwagi skończyć się może tragicznie. Większa prędkość wymusza nasze skupienie na drodze. Nie liczy się rozmowa w aucie z pasażerami, dzwoniący telefon czy muzyka. Chwila dekoncentracji może kosztować nas zdrowie, a nawet życie.

 

O koncentracji nie możemy zapominać zwłaszcza w lasach gdzie na drodze może pojawić się zwierzyna leśna. Tylko na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni odnotowalismy 7 tego rodzaju zdarzeń. Co ważne dwa z nich zaistaniało w porze dziennej.

Podsumowując pamiętajmy, że na drodze najważniejsze będzie skupienie i rozwaga kierowcy. Prędkość dostosowujemy nie tylko do warunku atmosferycznych, ale przede wszystkim do warunków panujących  na drodze. Nie zapominajmy, że przyczyną wszelkich zdarzeń drogowych w mniejszym lub większym stopniu zawsze jest człowiek.

asp. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony