Aktualności

Sezon rowerowy w pełni - zabezpiecz swój rower przed kradzieżą

Data publikacji 01.06.2018

Czerwiec i okres wakacyjny - to czas kiedy to szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na swoje jednoślady. Pojęcie „chwila” przez złodzieja interpretowane jest jako „okazja”.

To właśnie sezon wakacyjny to czas kiedy na drogach pojawia się coraz więcej jednośladów. Rowery rozpoczęły swój sezon. Należy mieć świadomość, że rowery często stają się łakomym kąskiem dla złodzieja. Co ważne, mowa nie tylko o nowych jednośladach wartych kilka tysięcy złotych, ale także o tych używanych. Powód, to ciągle chłonny rynek zbytu.

Oznacza to, że szukając oszczędności wiele osób decyduje się na kupno rowerów używanych w promocyjnych cenach. Promocje te często są związane z kradzieżą, a nowy właściciel do promocji może dopisać także paserstwo, za co grozi odpowiedzialność karna. Należy pamiętać, że kupując rower kradziony jednocześnie zachęcamy sprawcę do kolejnych kradzieży. Do tych najczęściej dochodzi w wyniku tzw. „chwili”. To właśnie na chwilę rowery są pozostawiane bez zabezpieczenia na klatce schodowej, przed sklepem w parku. Chwila ta jest niczym innym jak świetną okazją dla złodzieja do kradzieży.

Pamiętajmy, że nawet minimalne zabezpieczenie jednośladu zmniejsza atrakcyjność naszego roweru dla złodzieja. Wydając kilkaset złotych na rower dodajmy jeszcze kilkadziesiąt złotych na zabezpieczenia techniczne. W ten sposób rower będzie nasz na długo. Jednocześnie zwróćmy uwagę naszym dzieciom, że nie powinny one użyczać rowerów nieznajomym nawet na „chwilę” bo ładny i śliczny i  czy mogę zobaczyć jak się nim jeździ.  W ten sposób swojego roweru dzieci już raczej nie zobaczą.

 Dlatego zwracamy się do Państwa z apelem o zabezpieczenie swoich jednośladów, nawet kiedy na tzw. chwilę wchodzimy do sklepu. Warto ,,parkować" swoje rowery w miejscach objętych monitoringiem.

 

asp. Tomasz Żerański

 

Powrót na górę strony