Aktualności

Sezon motocyklowy trwa, tylko dziś zanotowano 2 zdarzenia z udziałem motocykli - apelujemy o ostrożność i wyobraźnię

Data publikacji 06.06.2018

Co prawda okres wakacji dopiero się zbliża się, ale sezon motocyklowy dzięki ładnej pogodzie już został rozpoczęty. W związku z tym apelujemy do motocyklistów i kierujących o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, nieprzecenianie własnych umiejętności oraz o wzajemny szacunek na drodze.

Z roku na rok coraz więcej na naszych drogach można spotkać motocyklistów. W zdecydowanej większości to osoby, które przestrzegają przepisów ruchu drogowego i dla których motocykle to pasja.

Niestety zdarzają się też osoby, które w sposób skrajnie nieodpowiedzialny poruszają się swoimi motocyklami narażając życie swoje oraz innych zupełnie niewinnych użytkowników dróg.

Tylko dziś doszło do dwóch zdarzeń z udziałem motocykli. Pierwsze zdarzenie miało miejsce w Łazach. Według wstęnych ustaleń kierujacy seatem 44 - letni mieszkaniec powiatu przasnyskiego jadąc od Przystani do Ostrołęki wyprzedzał motocyklistę, który w pewnej chwili rozpoczał manewr skrętu w lewo na posesję. Aby uniknąć zdarzenia ,,osobówka" zjechała na przeciwległy pas ruchu i uderzyła w ogrodzenie posesji. Po zdarzeniu motocyklista uciekł, jego zatrzymanie jest kwestią czasu.

Drugie zdarzenie z udziałem jednośladu zaistnialo na ul. Granicznej. Jak wynika ze wstępnych ustaleń kierujący yamahą 35 - letni mieszkaniec naszego powiatu jadąc ul. Graniczną w kierunku ul. Ostrowskiej wyprzedzał citroena, który chciał skręcić w lewo w ul. Przygraniczną. Jednak widząc w lusterku, że jest wyprzedzany przerwał ten manewr. Widząc to motocyklista chcąc uniknąć zderzenia ze stojącym na jezdni pojazdem próbował go ominąć prawą stroną jednak nieskutecznie, uderzył w tył jego pojazdu. Kierowca jednośladu został zabrany do szpitala, jednak nie wymagał dłuższej hospitalizacji. Został ukarany mandatem karnym w wysokości 220 złotych, a do jego konta zostało przypisanych 6 punktow karnych.

Pamiętajmy , że motor, czy też skuter to nie zabawka. Poruszając się tego rodzaju pojazdami tak naprawdę jesteśmy pozbawieni ochrony poza kaskiem, który jak pokazują sytuacje nie dla wszystkich jest konieczny, a przecież nawet upadek przy niewielkiej prędkości może zakończyć się tragicznie.

Kierujący samochodami podczas jazdy powinni wykazywać się dużą wyobraźnią, natomiast kierujący motocyklem taką wyobraźnię powinni mieć podwójną, za siebie i  z uwagi na brak zabezpieczeń takich jak poduszki powietrzne, czy pasy bezpieczeństwa właśnie za kierujących samochodami. Statystyki pokazują, że  częstą przyczyną wypadków z udziałem motocyklistów jest m.in. nadmierna prędkość i przecenianie swoich umiejętności.

 

Nie możemy zapominać, że sezon motocyklowy przy dobrej pogodzie dla niektórych może trwać niemal cały rok. Dlatego zwracamy się z apelem także do kierujących samochodami, aby przykładali dużą uwagę do poruszających się na ,,dwóch kołach”, szczególnie podczas takich manewrów jak np. włączanie się do ruchu, wyprzedzanie, czy też zmiana kierunku jazdy. Przestrzeganie zasad ruchu drogowego i wzajemny szacunek z pewnością przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa na drodze.

 

asp. Tomasz Żerański

KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony