Aktualności

Fałszywe ,,wnuczki” znów próbują oszukać Seniorów – nie pozwólmy na to –ostrzeżmy swoich bliskich

Data publikacji 14.06.2018

Tylko wczoraj otrzymaliśmy dwa sygnały od naszych mieszkańców dotyczące prób oszustw metodą na tzw. ,,wnuczka” . Na szczęście żaden z Seniorów nie dał się oszukać. Przypominamy, że oszuści stosują różne metody, oprócz wspomnianej metody ,,na wnuczka” często stosowaną jest metoda ,,na policjanta”. Nie przekazujmy żadnych pieniędzy osobom obcym. Prawdziwi policjanci nigdy nie maja prawa żądać pieniędzy. Uważajmy także na telefony od wnuczków proszących o pieniądze.

Przestępcy imają się różnych metod, aby nas oszukać. Najczęściej stosowane metody, to ta ,,na policjanta i na wnuczka". Jednak mogą próbować innych metod - ich wspólnym mianownikiem są pieniądze.

Dlatego po odebraniu telefonu z prośbą o pożyczkę zawsze powinniśmy zachować spokój i stosować zasadę ograniczonego zaufania.

Wczoraj dwoje mieszkańców Ostrołęki otrzymało telefony od fałszywych wnuczek. W obydwóch przypadkach osoba dzwoniąca zmartwionym i płaczącym głosem zaczęła przedstawiać się za wnuczkę mówiąc ,,babciu, babciu to ja twoja wnuczka, miałam wypadek i potrzebuje pieniędzy”.

Na szczęście Seniorzy z naszego miasta zachowali czujność i nie pozwolili się oszukać. W jednym przypadku prawdziwa wnuczka stała obok aparatu Seniora, natomiast w drugim wnuczka na stałe przebywała za granicą, więc nie mogła w Polsce spowodować wypadku drogowego.

Jednak zachowanie przestępców świadczy o ich determinacji, dlatego cały czas powinniśmy rozmawiać z naszymi ,,babciami, dziadkami i ciociami” i ostrzegać ich przed takim zagrożeniem jednocześnie pokazując, jak powinni się oni zachować w danej sytuacji.

PAMIETAJMY O TYM, ŻE PO ODEBRANIU PODEJRZANEGO TELEFONU CHCĄC ZADZWONIC DO NASZEJ RODZINY ZAWSZE MUSIMY DOKŁADNIE ROZŁĄCZYĆ ROZMOWĘ W TELEFONIE STACJONARNYM POPRZEZ ODŁOŻENIE SŁUCHAWKI, LUB NACIŚNIĘCIE CZERWONEJ SŁUCHAWKI W TELEFONIE KOMÓRKOWYM.

Przekażmy naszym Seniorom, aby dzwoniąc do nas zawsze dzwonili na te numery telefonu, które mają zapisane od lat, a nie pod takie, jaki podaje nam rozmówca!

PAMIĘTAJMY,  ŻE PRAWDZIWY POLICJANT, CZY TEŻ FUNKCJONARIUSZ INNYCH SŁUŻB NIE BĘDZIE ŻĄDAŁ OD NAS PRZEKAZANIA JAKICHKOLWIEK PIENIĘDZY. JEŚLI TO ROBI TO ZNAK, ŻE ROZMAWIAMY Z OSZUSTEM I JAK NASZYBCIEJ POWINNIŚMY WEZWAĆ PRAWDZIWYCH POLICJANTÓW.

Ostrzegajmy także o takich zagrożeniach podczas zwykłej sąsiedzkiej rozmowy naszych sąsiadów, którzy często mieszkają samotnie.

asp. Tomasz Żerański

KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony