Aktualności

Przestępcy chcący oszukać Seniorów cały czas działają w Ostrołęce – ostrzeżmy natychmiast swoją rodzinę!

Data publikacji 14.06.2018

Widać po sygnałach napływających od Państwa, że oszuści wciąż działają na naszym terenie. Wczoraj otrzymaliśmy dwa takie zgłoszenia, w których fałszywe wnuczki prosiły o pieniądze. Dziś około godziny 13:00 otrzymaliśmy kolejne zgłoszenie dotyczące próby oszustwa podobną metodą. Żadna z tych osób nie pozwoliła się oszukać. Dlatego jeszcze raz ostrzegamy Państwa przed oszustami. Bądźmy ostrożni i nieufni w stosunku do osób, którzy dzwoniąc do nas proszą nas o pieniądze.

Podczas dzisiejszego zgłoszenia do którego doszło kilkanaście minut temu do 78 – letniej ostrołęczanki z naszego miasta zatelefonowała kobieta i przedstawiła się jako jej córka, podczas rozmowy poprosiła ją o przekazanie pieniędzy.

Potrzebę tłumaczyła wypadkiem drogowym. Fałszywa córka chcąc uniknąć odpowiedzialności karnej za spowodowany przez nią wypadek chciała od swojej matki 80 tysięcy złotych. W pewnym momencie dzwoniąca przekazała telefon także fałszywej policjantce, która potwierdziła jej wersję wydarzeń.

Na szczęcie Seniorka w ostatniej chwili zachowała trzeźwość umysłu i przed jakimkolwiek dalszym działaniem zadzwoniła do swojej córki, ale na numer telefonu, który posiada do niej od wielu lat. Już po kilku słowach kobiety  zorientowały się, że miały do czynienia z próbą oszustwa.

 

Pamiętajmy o tym, aby być ostrożnym po każdym telefonie, w którym nawet osoby przedstawiające się za członków naszych rodzin proszą nas o pieniądze. Po każdej takiej rozmowie powinna się nam zapalać ,,lampa ostrzegawcza”.

Chcemy także zwrócić uwagę, że policja nigdy nie prosi o zaangażowanie własnych pieniędzy, w tzw. akcje przeciwko oszustom czy innym przestępcom. Nigdy, w żadnym wypadku, policjanci nie proszą o przekazanie jakichkolwiek kwot pieniędzy. Jeżeli pada taka prośba, to powinno nas uczulić. Po otrzymaniu takiego telefonu, należy się rozłączyć lub wykonać połączenie z innego aparatu telefonicznego na numer 997 lub 112, aby zawiadomić o tym policję.

Pamiętajmy ! Hasła, które zakładamy do naszych kont bankowych, internetowych, mailowych itd. są tylko i wyłącznie do naszej dyspozycji nigdy nie przekazujmy takich danych obcym osobom.

Na przestrzeni kilku ostatnich dni ostrołęccy policjanci otrzymali co najmniej kilka zgłoszeń dotyczących prób oszustw na osobach starszych.


asp. Tomasz Żerański

Powrót na górę strony