Aktualności

Ostrołęcka policja apeluje – bądź odpowiedzialny, nie zostawiaj swojego dziecka w samochodzie! Wysoka temperatura jest ogromnym niebezpieczeństwem

Data publikacji 01.08.2018

Nieodpowiedzialne zachowanie dorosłych, czy też zwykłe roztargnienie, mogą być przyczyną tragedii tych najmłodszych. Dlatego z uwagi na zapowiedziane przez synoptyków wysokie temperatury apelujemy – nie zostawiajmy dziecka, osób starszych, czy też zwierząt w rozgrzanym samochodzie, nawet na chwile.

Według prognoz pogody najbliższe dni zapowiadają się upalnie. W związku z tym zwracamy się do rodziców i opiekunów o odpowiedzialne zachowanie podczas opieki nad małoletnimi. Nie zostawiajmy dziecka w samochodzie nawet na chwilę. Zabierzmy je ze sobą za każdym razem, gdy idziemy do sklepu ,czy na pocztę.

Podczas robienia zakupów tracimy poczucie upływającego czasu i może się nagle okazać, że podczas tej krótkiej chwili wydarzy się tragedia. W upalny dzień temperatura wewnątrz pojazdu wzrasta bardzo szybko, nawet do ponad 60 stopni. Dodatkowo, gdy dziecko płacze, krzyczy, potrzebuje jeszcze więcej tlenu, niż normalnie, wtedy nawet niewielkie niedotlenienie wywoływać może u niego stany lękowe.


Dlatego radzimy rodzicom, aby najpierw pomyśleli o konsekwencjach swojego zachowania, a nie zastanawiali się nad tym jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia zagrożenia. Chwila beztroski może być przyczyną ogromnej tragedii. Pamiętajmy, że to my ,,rodzice i opiekunowie” powinniśmy umieć przewidywać różnego rodzaju zagrożenia i myśleć i za siebie i za ,,najmłodszych”.

Do osób postronnych apelujemy o czujność! Jeżeli widzimy małe dziecko siedzące w zamkniętym samochodzie, a obok nie ma opiekuna – nie bójmy się zareagować! Nie przechodźmy obojętnie wobec płaczu dochodzącego z samochodu. Czujność przypadkowych osób może wtedy uratować życie.

 


Za każdym razem wzywajmy pomoc dzwoniąc pod numer alarmowy 112.


Działamy w stanie wyższej konieczności, dlatego nasza reakcja powinna być natychmiastowa i odważna. Zostawienie dziecka zamkniętego w rozgrzanym aucie kwalifikuje się jako narażenie zdrowia bądź życia tej osoby.


To samo dotyczy zwierząt pozostawionych w samochodzie - one również odczuwają negatywne skutki wysokich temperatur. Pozostawienie ich w samochodzie, czy na słońcu naraża go na cierpienie i utratę życia! Pamiętajmy też, by zapewnić im nieskrępowany dostęp do wody i możliwość schronienia w cieniu.

 Rozmawiajmy z członkami rodziny, czy też opiekunami naszych dzieci o tego rodzaju zagrożeniach.

 

asp. Tomasz Żerański

KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony