Coraz wcześniej zapada zmrok – apelujemy o noszenie elementów odblaskowych nawet w obszarze zabudowanym
Zgodnie z obowiązującymi przepisami odblaski powinniśmy nosić po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Jednak dbając o swoje bezpieczeństwo, naszych dzieci i bliskich tego rodzaju elementy powinniśmy zakładać nawet poruszając się w obszarze zabudowanym. Pamiętajmy, że po zapadnięciu zmroku jesteśmy dla kierujących prawie niewidoczni. Kamizelka odblaskowa, czy opaska będzie być może dla naszych bliskich najlepszym prezentem. Przed wejściem nawet na oznakowane przejście dla pieszych prosimy o dokładne rozglądanie się, czy będzie ono bezpieczne. Kierowców prosimy o zachowanie szczególnej uwagi w rejonach przejść dla pieszych i szkół.
Mówiąc o elementach odblaskowych warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.
Według znowelizowanych przepisów poza obszarem zabudowanym mamy OBOWIĄZEK noszenia elementów odblaskowych, za jego nieprzestrzeganie grozi mandat do 500 złotych. Jednak to nie kary powinny nas zachęcać do noszenia odblasków, a dbałość o własne bezpieczeństwo.
Dlatego w trosce o bezpieczeństwo apelujemy do pieszych o noszenie elementów odblaskowych nawet kiedy poruszamy się w obszarze zabudowanym, mogą to być kamizelki odblaskowe, opaski, latarki. Nośmy odblaski i dajmy dobry przykład i wpajajmy od najmłodszych lat takie bezpieczne nawyki, np. naszym dzieciom. Dzięki takiemu postępowaniu nasze dzieci będą bezpieczne, a przecież nie ma nic cenniejszego jak bezpieczeństwo naszego dziecka.
Pamiętajmy, że odblaski ratują życie! Zawieźmy także element odblaskowy także do naszej babci, czy cioci. Dzięki temu otrzymają być może najlepszy prezent – życie.
Zbliżając się do przejścia dla pieszych odchylmy parasolkę, czy też kaptur, aby być pewnym, że pokonanie jezdni będzie bezpieczne. Nie możemy jako piesi zapominać o tym, że nawet najbardziej nowoczesny samochód nie potrafi zatrzymać się w miejscu.
Kierowcy zbliżając się do przejść dla pieszych i szkół, powinni zmniejszyć prędkość, zwiększyć czujność i zachować szczególną ostrożność. Stosowanie się do obowiązujących przepisów oraz wzajemny szacunek na drodze na pewno zwiększą nasze bezpieczeństwo.
asp. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka