Aktualności

Trudne warunki drogowe – bądźmy rozważni!

Data publikacji 09.11.2018

Występujące dość wysokie, jak na tę porę roku, temperatury powietrza sprzyjają powstawaniu porannych i popołudniowych mgieł, które nierzadko utrzymują się również w ciągu dnia, a także w nocy. Pamiętajmy, że w takich warunkach należy przemieszczać się ostrożnie i właściwie dostosowywać prędkość, aby nie dochodziło do zdarzeń drogowych.

Jako uczestnicy ruchu drogowego jesteśmy zmuszeni w takich warunkach do wytężenia naszej uwagi, koncentracji i w wielu przypadkach zwyczajnego „zdjęcia nogi z gazu”. Niewielka prędkość nie zawsze jednak uchroni nas od nieprzyjemnej sytuacji.

Przekonał się o tym 43-letni kierujący osobową Skodą, który wczoraj około godziny 8.30, w miejscowości Gierwaty, jadąc w kierunku trasy Ostrołęka – Goworowo, zatrzymał się przed prawidłowo oznakowanym przejazdem kolejowym. Panująca w tym czasie gęsta mgła sprawiła, że kierujący nie był w stanie zobaczyć jadącej w kierunku Ostrołęki lokomotywy. Gdy zdecydował się na przejechanie przez tory, lokomotywa uderzyła w prowadzony przez niego pojazd. Szczęśliwie uczestnikom tego zdarzenia nic się nie stało. Załoga karetki pogotowia udzieliła na miejscu niezbędnej pomocy zarówno kierującemu jak też pasażerce pojazdu. Policjanci obsługujący to zdarzenie nałożyli na kierującego Skodą mandat karny kredytowany.

Pamiętajmy, że oprócz narządu wzroku, należy również wykorzystywać w trakcie jazdy narząd słuchu. W warunkach mocno ograniczonej widoczności, szczególnie na przejazdach kolejowych i skrzyżowaniach, a także w miejscach wyjazdu z posesji lub drogi gruntowej, warto opuścić szybę boczną od kierowcy i pasażera, aby móc usłyszeć, czy z prawej lub lewej strony nie nadjeżdża pociąg bądź inny pojazd.

Również w bardzo trudnych warunkach drogowych doszło do innego zdarzenia drogowego z udziałem dwóch samochodów osobowych. Wczoraj, tuż po godzinie 6.00, dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce otrzymał informację o zderzeniu VW Passata z BMW X5 na Alei Wojska Polskiego. Okazało się, że 62-letni ostrołęczanin kierujący Passatem, podczas wykonywania manewru skrętu w prawo w Aleję Wojska Polskiego uderzył w prawidłowo poruszające się tą trasą BMW, którym kierował 39-letni ostrołęczanin. Uczestnicy tego zdarzenia nie donieśli poważniejszych obrażeń.

W trakcie wykonywanych na miejscu czynności okazało się, że kierujący Passatem znajduje się w stanie nietrzeźwości. Wynik badania to aż 0,99 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Mężczyzna został doprowadzony do policyjnego aresztu. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Komenda Miejska Policji w Ostrołęce.

Wsiadanie „za kółko” będąc pod wpływem alkoholu jest skrajną nieodpowiedzialnością za siebie i innych użytkowników dróg. Nietrzeźwi kierujący są sprawcami najpoważniejszych i najbardziej tragicznych zdarzeń drogowych.

Apelujemy o rozsądek! Nie wsiadajmy za kierownicę jakiegokolwiek pojazdu mechanicznego, gdy spożywaliśmy wcześniej alkohol.

Mieszkańcy naszego miasta i powiatu! Starajcie się zapobiegać sytuacjom, gdy ktoś będąc pod wpływem alkoholu wsiada za kierownicę. Informujcie o tym Policję.

 

asp. Krzysztof Kolator

KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony