Aktualności

Znowu RAZEM ruszają z pomocą!

Data publikacji 29.11.2018

Porozumienie „Pomocna dłoń”, którego celem jest pomoc osobom bezdomnym, zostało podpisane we wtorek w siedzibie ostrołęckiej Komendy. Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce, strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce, strażnicy z ostrołęckiej Straży Miejskiej, ratownicy z Grupy Ratowniczej „Nadzieja” oraz pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Ostrołęce ruszają w patrole, niosąc pomoc osobom potrzebującym.

Komenda Miejska Policji w Ostrołęce wspólnie z Urzędem Miasta Ostrołęki, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie, Grupą Ratowniczą Stowarzyszenia Pomocy Rodzinom "Nadzieja" w Łomży, Strażą Miejską w Ostrołęce oraz Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce podpisała 27 listopada porozumienie, dzięki któremu będą odbywały się cykliczne kontrole miejsc, w których osoby bezdomne mogą przebywać. Naczelnik Wydziału Prewencji podkom. Piotr Góralczyk na początku spotkania przedstawił główne założenia porozumienia, statystyki zgonów osób z powodu wychłodzenia organizmu zarówno na terenie kraju, jak również na terenie działania ostrołęckich policjantów. Omówił również efekty patroli, które miały miejsce w tamtym roku. Dwukrotnie uratowały życie osobom znajdującym się w sytuacjach zagrażającym im.  Podczas sprawdzania pustostanu przy ul. Jana Kazimierza dzielnicowi w bardzo trudno dostępnym miejscu znaleźli leżącego mężczyznę. W tym czasie temperatura wewnątrz budynku wynosiła niemal -15 stopni Celsjusza. Od mężczyzny było czuć alkohol, a kontakt z nim był bardzo utrudniony. Policjanci udzielili mu niezbędnej pomocy i odwieźli do noclegowni. Natomiast 17 stycznia patrol policjanta i strażaka uratował życie 46- letniemu mężczyźnie, który znajdował się w garażu na osiedlu Wojciechowice. O powagi sytuacji świadczył fakt, że w momencie jego znalezienia temperatura ciała mężczyzny wynosiła niecałe 33 stopnie Celsjusza. Ważną informacją był fakt, że na przełomie 2017/2018 roku, gdzie przez 100 dni specjalne patrole ruszały w miasto, nie odnotowano żadnego zgonu z powodu wychłodzenia organizmu.

Porozumienie zostało podpisane przez: Komendanta Miejskiego Policji w Ostrołęce nadkom. Krzysztofa Szymańskiego, Wiceprezydenta Miasta Ostrołęki Pana Macieja Kleczkowskiego, Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce st. bryg. Jarosław Wilga, Wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Panią Janinę Brzozowską oraz Kierownika Oddziału Grupy Ratowniczej Nadzieja w Ostrołęce Mariusza Zerę. Na spotkaniu obecni również byli wolontariusze oraz policjanci biorący bezpośrednio udział w działaniach.

Przed podpisaniem dokumentu policjanci podjęli szereg działań. W 2017 roku decyzją Komendanta Miejskiego Policji w Ostrołęce nadkom. Krzysztofa Szymańskiego został powołany specjalny koordynator odpowiedzialny za realizację zadań z zakresu problematyki żebractwa i bezdomności wśród małoletnich oraz osób dorosłych. Został sporządzony algorytm postępowania policjantów z osobami potrzebującymi. Policjanci z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii w zeszłym roku sporządzili mapę miejsc gromadzenia się i przebywania osób bezdomnych, na której zostało naniesionych kilkanaście miejsc. Po intensywnych wspólnych działaniach wszystkich służb, w tym roku liczba tych miejsc na terenie miasta Ostrołęki zmniejszyła się do kilku. Ponad 20 osób przebywa w Noclegowni Dla Osób Bezdomnych w Ostrołęce przy ul. Kołobrzeskiej.

Porozumienie „Pomocna dłoń” zobowiązuje służby do wspólnych codziennych patroli wskazanych miejsc. Osoby potrzebujące będą informowane o instytucjach pomocowych oraz możliwości skorzystania z ciepłych posiłków. W patrolach będą brali udział policjanci z Wydziału Patrolowego oraz dzielnicowi, którzy bardzo dobrze znają swoje rejony służbowe, wspólnie ze strażnikami ze Straży Miejskiej, ostrołęckimi strażakami, ale również pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. W patrolach uczestniczyć będą również ratownicy z Grupy Ratowniczej „Nadzieja”, którzy będą udzielać w razie potrzeby pomocy medycznej.

Ostrołęccy policjanci chcą również uczulić mieszkańców naszego regionu, aby reagowali w sytuacjach, gdy zauważą osoby mogące potrzebować pomocy. W tym celu w Ostrołęckim Centrum Kultury przed wieczornymi seansami oraz w autobusach Miejskiego Zakładu Komunikacji można obejrzeć spot, w którym Komendant Miejski Policji w Ostrołęce nadkom. Krzysztof Szymański zwraca się z prośbą o zgłaszanie takich sytuacji na numer alarmowy 112. Każde takie zgłoszenie jest zawsze sprawdzane przez ostrołęckich policjantów, bo przecież życie ludzkie jest najważniejsze.

 

mł. asp. Aneta Waracka

 

 

Powrót na górę strony