„Dzień Służb Mundurowych” w Regionalnym Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu
Dzień 8 lutego niewątpliwie należał do udanych i niezwykle ciekawych dla dzieci, młodzieży oraz wielu dorosłych z terenu powiatu ostrołęckiego, którzy zdecydowali się odwiedzić Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu. Wszystko za sprawą osób, instytucji i przedstawicieli służb, które przygotowały dla ”naszych” mieszkańców wiele atrakcji.
Niewiele potrzeba, aby w dzisiejszych czasach zrobić coś fajnego, ciekawego i służącego szeroko pojętemu bezpieczeństwu. Wystarczy odrobina chęci, kilka rozmów telefonicznych i opracowanie programu działania. Przede wszystkim to dobra wola wielu osób, jak też „serce” włożone we wspólne działanie sprawiają, że wszystko wydaje się prostsze, a realizacja planów – szybsza i skuteczniejsza.
To pozytywne podejście do działalności profilaktycznej Starosty Ostrołęckiego – Stanisława Kubła, Burmistrza Gminy Myszyniec – Elżbiety Abramczyk, Dyrektora Regionalnego Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu – Zdzisława Ścibka, Prezesa Stowarzyszenia Pomocy Rodzinom „Nadzieja” w Łomży – ks. Radosława Kubła, I Zastępcy Komendanta Miejskiego Policji w Ostrołęce – kom. Andrzeja Dziadaka, Dyrektora Zakładu Karnego w Przytułach Starych – płk Tomasza Dąbrowskiego, Dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrołęce – Małgorzaty Bednarskiej i strażaków - ochotników z Ochotniczej Straży Pożarnej w Myszyńcu doprowadziło do wspólnej realizacji akcji profilaktycznej „Dzień Służb Mundurowych”.
Działania realizowane w ramach tej akcji ukierunkowane były na szeroko pojęte bezpieczeństwo mieszkańców „naszego” powiatu, a przede wszystkim dzieci i młodzieży korzystających z wypoczynku podczas ferii zimowych.
Celem tych działań było zapoznanie najmłodszych mieszkańców powiatu ostrołęckiego ze sprzętem służb mundurowych i pojazdami wykorzystywanymi na co dzień w służbie i podczas akcji ratujących życie, zdrowie oraz mienie.
Poszczególne służby przygotowały dla najmłodszych konkursy i zabawy służące poprawie ich bezpieczeństwa poprzez zwiększenie świadomości w zakresie mogących wystąpić w każdej chwili zagrożeń.
Grupa Ratownicza „Nadzieja” zapoznała uczestników imprezy z zagadnieniami związanymi z ratowaniem ludzkiego życia. Każdy mógł zapoznać się wyposażeniem służącym ratownikom, ale również spróbować swoich sił w resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
Służba Więzienna przedstawiła swoje wyposażenie, a funkcjonariusze cierpliwie odpowiadali na pytania dotyczące tej służby, nurtujące dzieci i młodzież. Niezwykle ciekawym punktem tego dnia był pokaz umiejętności psa bojowego ("Cezar") będącego na wyposażeniu Zakładu Karnego w Przytułach Starych. Wzbudził on ogromną ciekawość i emocje wśród uczestników tego wydarzenia.
Strażacy również zaprezentowali swój sprzęt oraz przekazywali swoją wiedzę na temat zagrożenia pożarowego i środków ostrożności podczas korzystania z ognia i urządzeń elektrycznych oraz zbiorników wodnych – w tym zamarzniętych.
Przedstawicielka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrołęce przedstawiła wszystkim prezentację dotyczącą szeroko rozumianego bezpieczeństwa podczas wypoczynku podczas ferii zimowych, ale również podczas zwykłego – codziennego spędzania wolnego czasu. Dodatkową atrakcją były alko-gogle i narko-gogle, które można było założyć i sprawdzić swoje możliwości w zakresie poruszania się w nich po sali. Pani Milena z radością odpowiadała na dziesiątki pytań zadawanych jej przez dzieci i młodzież.
Naczelnik Prewencji – podkom. Piotr Góralczyk, wraz z policyjnymi profilaktykami i policjantami Wydziału Ruchu Drogowego, zaprezentował wyposażenie policyjne, umundurowanie oraz nieoznakowany radiowóz z wideorejestratorem i radiowóz oznakowany.
Niewątpliwą atrakcją okazał się symulator jazdy motorowerem, z którego najmłodsi chętnie korzystali. Policjanci przekazywali uczestnikom wydarzenia swoją wiedzę na temat zapobiegania wszelkim zagrożeniom, informowali o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa – narzędziu internetowym służącym poprawie bezpieczeństwa mieszkańców, aplikacji „Moja Komenda” oraz naborze do służby w Policji.
Nieocenioną rolę w organizacji tego wydarzenia miały wszystkie zaangażowane osoby, instytucje i służby, ale przede wszystkim Starostwo Powiatowe w Ostrołęce, które ufundowało cenne nagrody dla uczestników konkursów, ale również ciekawe upominki dla wszystkich uczestników tej imprezy.
Równie bezcenna była pomoc Urzędu Miejskiego w Myszyńcu i Regionalnego Centrum Kultury Kurpiowskiej w Myszyńcu w zapewnieniu pomieszczenia niezbędnego do przeprowadzenia tej akcji. Sala Widowiskowa RCKK okazała się być idealną na tę okazję.
Warto zaznaczyć, że „Dzień Służb Mundurowych” miał charakter otwarty – był skierowany do wszystkich zainteresowanych, dzieci i młodzieży.
Serdecznie dziękujemy wymienionym już osobom, instytucjom i służbom, a także: osobie prowadzącej, tj. Pani Agnieszce Kornadze-Bałdydze – Pedagog Szkoły Podstawowej nr 5 w Ostrołęce, bez której tego typu impreza profilaktyczna nie mogłaby się odbyć, Panu Arturowi Romanikowi ze Starostwa Powiatowego w Ostrołęce, Kierownikowi Oddziału Grupy Ratowniczej „Nadzieja” w Ostrołęce – Mariuszowi Zera wraz z ratownikami medycznymi i wolontariuszami z oddziału w Ostrołęce i Myszyńcu, Pani Milenie Romanik-Ciszkowskiej - młodszemu asystentowi Sekcji Higieny Dzieci, Młodzieży i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrołęce, funkcjonariuszom Zakładu Karnego w Przytułach Starych – Piotrowi i Łukaszowi oraz ich czworonożnemu partnerowi, policyjnym profilaktykom z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce i Komisariatu Policji w Myszyńcu oraz strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Myszyńcu.
Dziękujemy obsłudze RCKK w Myszyńcu za przygotowanie sali na to wydarzenie i wszystkim nie wymienionym osobom związanym z tą akcją.
asp. Krzysztof Kolator
Komenda Miejska Policji w Ostrołęce