Aktualności

,,Noga z gazu” - pogarszające się warunki na drodze-apel policji

Data publikacji 03.01.2017

W związku ze zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi, zapowiedzianymi ujemnymi temperaturami oraz opadami śniegu apelujemy do kierujących o dostosowanie sposobu jazdy do warunków panujących na drodze. Kierowcy zdecydowanie powinni zmniejszyć prędkość, piesi zaś korzystać z elementów odblaskowych i pamiętać, że w nadchodzącej pogodzie samochód potrzebuje dużo większej drogi zatrzymania

Według zapowiedzi synoptyków w najbliższych dniach temperatura może oscylować nawet kilkanaście stopni poniżej zera i połączona ma być z silnymi opadami śniegu. Takie warunki sprawią, że droga hamowania pojazdu znacznie się wydłuży.

W związku z tym sposób naszej jazdy także powinien uleć także diametralnej zmianie. Przede wszystkim należy zmniejszyć prędkość, co sprawi, ze unikniemy wypadku, bądź skutki ewentualnego zdarzenia drogowego będą dużo mniejsze.

Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu jest od wielu lat jedną z głównych przyczyn wszystkich zdarzeń drogowych. Włączając się do ruchu, lub dojeżdżając do skrzyżowania  dużo wcześniej powinniśmy zmniejszać prędkość. Zbyt późne hamowanie i niezastosowanie się do znaku np. ,, Stop” lub A-7 ( ustąp pierwszeństwa) w rezultacie  może spowodować tragiczne konsekwencję. Pamiętajmy również o zapinaniu pasów bezpieczeństwa.

Podczas naszej jazdy powinniśmy także znaczenie wydłużyć odstęp od pojazdu jadącego przed nami, w taki sposób, abyśmy mogli zawsze odpowiednio zareagować na to co wydarzy się na drodze.

Pamiętajmy, że żadne nawet najbardziej nowoczesne systemy bezpieczeństwa nie zastąpią nam zdrowego rozsądku.

Wspomniane systemy bezpieczeństwa, które coraz częściej posiadamy w swoich autach mają jedynie wspomagać naszą jazdę, jednak nie zwalniają nas z myślenia i przewidywania tego co się dzieje na drodze.

 Każdy z nas jest uczestnikiem ruchu drogowego, raz jesteśmy kierującym innym razem pieszym. Od nas samych zależy jak będzie kształtowało się bezpieczeństwo na drodze.

Nieważne, czy jedziemy czy idziemy, w każdej sytuacji jesteśmy odpowiedzialni za to co robimy, dlatego zwracamy się z apelem także do pieszych.

Używajmy elementów odblaskowych i zanim wejdziemy na ulicę nawet na oznakowanym przejściu dla pieszych upewnijmy się dobrze, czy odbędzie się to w sposób bezpieczny. Pamiętajmy, że nawet najnowocześniejszy samochód nie jest w stanie oszukać praw fizyki i nie zatrzyma się w miejscu.

 

mł. asp. Tomasz Żerański

KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony