Aktualności

Nietrzeźwi kierowcy na ostrołęckich drogach – apelujemy o rozsądek

Data publikacji 03.04.2019

Miniony tydzień okazał się być pracowitym dla ostrołęckich policjantów dbających o bezpieczeństwo na naszych drogach. Ilość ujawnionych wykroczeń i nietrzeźwych kierujących jest ogromna. Apelujemy do wszystkich o rozsądek i wolniejszą jazdę. Nie wsiadajmy za kierownicę będąc po alkoholu.

Jazda samochodem lub jednośladem w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu jest podejmowaniem ogromnego ryzyka. Nie chodzi wyłącznie o mocno zaostrzone kary za kierowanie w takim stanie, lecz również, a nawet przede wszystkim o zdrowie i życie ludzkie.

Alkohol dość mocno wpływa na nasz układ nerwowy. Sprawia, że wolniej przewodzi on bodźce, a co za tym idzie, nasza reakcja jest spowolniona.

 

W minionym tygodniu ostrołęcka „drogówka” ujawniła aż 221 wykroczeń polegających na przekroczeniu dopuszczalnej prędkości. 124 spośród nich nagrał wideo-rejestrator, a pozostałe stwierdzili policjanci w stałych punktach kontroli prędkości za pomocą ręcznych mierników prędkości. Policjanci przeprowadzili 893 badania kierujących na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu przy czym ujawnili 10 nietrzeźwych kierujących. Dodatkowo, za jazdę po spożyciu alkoholu, zatrzymali 3 blankiety prawa jazdy.

Na naszym terenie odnotowano 22 kolizje i 3 wypadki, w których 1 osoba została ranna i zginęły aż 3 osoby.

 

Przykładem bezmyślności i braku odpowiedzialności za innych jest 38-letni mieszkaniec powiatu piaseczyńskiego, który przemieszczał się w nocy z 25 na 26 marca po terenie Ostrołęki. Nie zatrzymał się on do kontroli drogowej policjantom z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce. Podczas ucieczki przed mundurowymi, nie dostosował prędkości do panujących warunków i stracił panowanie nad pojazdem, w wyniku czego prowadzony przez niego Opel kilkakrotnie dachował.

Kierujący może mówić o ogromnym szczęściu, bo zarówno jemu, jak i 21-letniej pasażerce tego pojazdu nic się nie stało. Jego pojazd został zholowany, a od niego samego pobrano krew do badań na trzeźwość.

W piątek, około godziny 16.30, w Ostrołęce na Alei Wojska Polskiego, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali do kontroli drogowej samochód osobowy marki Hyundai. Okazało się, że 57- latek z powiatu ostrołęckiego znajduje się w stanie nietrzeźwości. Wynik badania policyjnym alkomatem to 0,35 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy.

Następnego dnia, kilka minut przed godziną 4.00, policjanci z Komisariatu Policji w Myszyńcu zatrzymali do kontroli drogowej w msc. Myszyniec Stary samochód osobowy marki Opel Corsa. Podróżujący nim 18letni mieszkaniec powiatu ostrołęckiego znajdował się w stanie nietrzeźwości. Policyjny alkomat wskazał 0,78 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Ponadto mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania.

Kilka godzin później, tj. przed godziną 8.00, w Ostrołęce na Alei Wojska Polskiego, policjanci z ostrołęckiej „drogówki” zatrzymali do kontroli drogowej samochód osobowy marki VW Passat, którym poruszał się 49-letni mieszkaniec powiatu łomżyńskiego. Badanie alkomatem tego mężczyzny wykazało 0,27 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy.

Również w sobotę, po godzinie 18.00, w msc. Damięty gmina Goworowo, policjanci z miejscowego Posterunku zatrzymali do kontroli drogowej samochód osobowy marki Audi 80. Kierował nim 30latek z powiatu ostrołęckiego. Policyjny alkomat wskazał podczas badania kierowcy aż 1,48 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Okazało się, że mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami. Dodatkowo pojazd nie przeszedł badań technicznych w wyznaczonym terminie, dlatego policjanci zatrzymali dowód rejestracyjny tego pojazdu.

W minioną niedzielę, tuż przed godziną 17.00, w msc. Lipowy Las gmina Baranowo, 47-letni mieszkaniec naszego powiatu poruszał się motorowerem będąc w stanie nietrzeźwości. Został zatrzymany do kontroli drogowej i zbadany na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu przez policjantów z Wydziału ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce. Wynik badania to 0,94 mg/l.

Tego samego dnia, około 19.30, w msc. Dąbrowa gmina Baranowo, policjanci z Posterunku Policji w Baranowie podjęli pościg za kierowcą osobowego Passata, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej na sygnał do zatrzymania się dawany przez policjantów. Pościg zakończył się na posesji 33-letniego mieszkańca powiatu ostrołęckiego, kierującego tym pojazdem. Znajdował się on w stanie nietrzeźwości. Wynik badania policyjnym alkomatem to 1,15 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu; Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy.

Również w niedzielę, po godzinie 20.00, policjanci z ostrołęckiej „drogówki” zatrzymali do kontroli drogowej samochód osobowy marki Citroen C5. Kierował nim 38-letni mieszkaniec powiatu łomżyńskiego, który znajdował się w stanie nietrzeźwości. Alkomat wskazał 0,97 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.

Tego samego wieczora, po godzinie 21.00, w Ostrołęce przy ul. 11 Listopada, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce zatrzymali do kontroli drogowej samochód osobowy marki Mercedes. Badanie alkomatem 48-letniego kierowcy wykazało, że znajduje się on w stanie nietrzeźwości, a wynik to aż 1,09 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy i dowód rejestracyjny pojazdu.

W poniedziałek, po godzinie 19.00, policjanci z Posterunku Policji w Łysych, zatrzymali do kontroli drogowej w msc. Zalas kierującego Oplem Astra. Okazało się, że 34-letni mieszkaniec powiatu ostrołęckiego znajduje się w stanie nietrzeźwości. Policyjny alkomat wskazał 0,66 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.

Ostrołęccy policjanci przestrzegają przed wsiadaniem za kierownicę po alkoholu. Kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości to ogromne zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym zarówno dla samego kierującego jak i innych uczestników ruchu drogowego. Za popełnienie tego przestępstwa grozi do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat oraz wysoka nawiązka.

 

asp. Krzysztof Kolator

Komenda Miejska Policji w Ostrołęce

Powrót na górę strony