Aktualności

Kolejna ofiara oszusta – ostrzeżmy swoich bliskich!

Data publikacji 12.04.2019

Po raz kolejny zwracamy się z apelem o zachowanie dużej ostrożności w kontaktach z osobami obcymi. Bądźmy w takich sytuacjach bardzo nieufni. Wczoraj 75 - letnia seniorka pozwoliła wejść do swojego mieszkania nieznanemu mężczyźnie, który rzekomo zbierał pieniądze na leczenie chorej żony. W ten sposób ostrołęczanka straciła portfel z zawartością pieniędzy i dokumentów. Ostrzeżmy swoich bliskich przez takimi sytuacjami.

Bardzo często oszuści wykorzystują dobroć osób starszych, dlatego tak ważnym jest, aby przestrzec seniorów przed takim działaniem.

Nie inaczej było wczoraj w jednym z mieszkań na terenie Ostrołęki, które zamieszkuje 75 – letnia ostrołęczanka. O godzinie 13:00 do jej drzwi zapukał obcy mężczyzna. Powiedział, że zbiera pieniądze na leczenie jego bardzo chorej żony. W ten sposób zyskał zaufanie kobiety, w wyniku czego został zaproszony do środka.

Po krótkiej rozmowie kobieta pozostawiając ,,gościa” samego wyszła do łazienki, kiedy wróciła mężczyzna powiedział, że się bardzo spieszy. Niestety następnego dnia kobieta zorientowała się, że nie ma portfela z zwartością gotówki w kwocie ponad 1000 złotych oraz dokumentów.

Dlatego prosimy o rozwagę podczas zapraszania do naszych mieszkań nieznajomych osób bez względu na to jaki pretekst nam przedstawią, może to być tak jak w tym przypadku choroba bliskiej osoby, ale też zbiórka odzieży, lub np. pracownik spółdzielni, gazowni, bądź przedstawiciel handlowy.

Często będąc w domu w ciągu dnia zamki  drzwi naszych domów są otwarte. Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że wśród przestępców są również osoby, które będą chciały wykorzystać naszą niefrasobliwość.  Sprawcy mogą chodzić po klatkach schodowych i sprawdzać które mieszkanie jest otwarte. Jeśli takie znajdą wchodzą po cichu do przedpokoju, czy innych pomieszczeń i zabierają cenne przedmioty, a my orientujemy się o ich utracie nawet kilka godzin po zaistniałym zdarzeniu.

Należy pamiętać o zamykaniu drzwi na klucz przed pójściem spać i  w sytuacjach, kiedy często nawet z kilkoma członkami rodziny jesteśmy w domu, czy mieszkaniu.

Często sprawcy wchodząc do jakiegoś mieszkania i będąc zauważonym opowiadają wymyślone historie, że to pomyłka, że szukam Marcina. Takie zachowanie powinno wzbudzić naszą czujność. Jeśli mamy jakiekolwiek podejrzenia powinniśmy zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczący rysopisu, ubioru osoby i kierunku jego oddalenia i za każdym razem poinformować o takich sytuacji policję, która przyjedzie na miejsce i sprawdzi taką osobę.

asp. Tomasz Żerański

KMP Ostrołęka

 

 

 

Powrót na górę strony