Aktualności

,,Noga z gazu” - ostrołęccy policjanci apelują

Data publikacji 12.01.2017

W związku z intensywnymi opadami śniegu, które są zapowiedziane przez kilka dni apelujemy o ostrożność. Nie zapominajmy również, że przed wyjazdem mamy obowiązek odśnieżyć auto.

Zgodnie z zapowiedziami synoptyków od dzisiejszego ranka pojawiły się opady śniegu, które mogą utrzymać się nawet kilka dni.

Pamiętajmy, że wraz ze zmianą pogody, styl naszej jazdy także powinien ulec zmianie. Zalegające błoto pośniegowe na drodze może być bardzo śliskie. W związku z tym należy zmniejszyć prędkość, a zwiększyć odstęp od pojazdów jadących przed nami.  Bardzo ważne jest również, aby dojeżdżając do skrzyżowania, czy przejścia dla pieszych wcześniej zmniejszyć prędkość.

Nie ufajmy także do końca systemom elektronicznym pojawiających się coraz częściej w naszych pojazdach.  Mają one za  zadanie jedynie wspomagać kierowcę, jednak nie zastąpią zdrowego rozsądku i wyobraźni.

Praw fizyki nie da się oszukać, jeśli np. zbyt szybko wiedziemy w zakręt żaden nawet najbardziej nowoczesny system nie będzie w stanie nam pomóc.

Nie zapominajmy również, aby przed wyjazdem dokładnie odśnieżyć nasze auto.

Apelujemy o to, by dostosować prędkość do warunków jakie mamy na drodze, myśleć i przewidywać zagrożenia. Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy.

Do pieszych zwracamy się także z prośbą, aby przekraczając jezdnie nawet na oznakowanych przejściach dla pieszych o dokładne upewnienie się, czy takie przejście będzie bezpieczne. Pamiętajmy, że samochód nie zatrzyma się w miejscu.

 

mł. asp. Tomasz Żerański

KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony