Aktualności

Ostrzeżenie dla Seniorów

Data publikacji 16.01.2017

W trosce o bezpieczeństwo Seniorów ostrołęccy policjanci apelują o rozwagę i ostrzeganie rodziny, czy też znajomych przed zagrożeniem jakim jest oszustwo. Jedna nierozważna, często naciskana pod presją czasu decyzja może przyczynić się do utraty oszczędności naszego życia. W dniu dzisiejszym odnotowaliśmy już dwie próby dokonania oszustw na osobach starszych metodą ,,na policjanta ". Skontaktujmy się z członkami naszej rodziny i ich ostrzeżmy o powyższym zagrożeniu.

Ponieważ coraz więcej osób słyszało o fałszywych „wnuczkach”, którzy dzwonią do osób starszych i próbują wyłudzić pieniądze na załatwienie pilnej sprawy, to teraz przestępcy modyfikują sposoby oszustwa i ostatnio często działają metodą „na policjanta” czy funkcjonariusza inych służb.

W dniu dzisjeszym otzrymaliśmy dwa sygnały o próbach oszustw metodą ,, na policjanta''.  Zadzwońmy do naszej babci, czy cioci  i  przekażmy im informację o powyższym zagrożeniu.

 

Do Seniora  dzwoni osoba, która przedstawia się jako policjant, czy też funkcjonariusz innych służb np. funkcjonariusz CBA. Osoba dzwoniąca informuje, że właśnie prowadzi ,,akcję” przeciwko oszustwom, lub też, że grupa hakerów zaatakowała nasze konto bankowe należące do Seniora i potrzebna jest pilna wyplata gotówki i jej przekazanie. Oczywiście osoba dzwoniąca zapewnia, że tylko po zakończeniu akcji pieniądze zostaną zwrócone. Oszuści  wywierają na Seniorach presję czasu, nie pozwalając tym samym racjonalnie myśleć, dlatego nie podejmujmy  żadnych decyzji w pośpiechu.

 

Chcąc uśpić czujność sprawcy bardzo często  podają fałszywe numery swoich legitymacji służbowych, prosząc nawet o ich dokładne zanotowanie. Niestety tylko po przekazaniu im  pieniędzy kontakt się urywa,  a przestępcy znikają ze wszystkimi oszczędnościami ofiary. 

 

Pamiętajmy,  prawdziwy że policjant, czy też funkcjonariusz innych służb nie będzie żądał od nas przekazania jakichkolwiek pieniędzy. Jeśli mamy wątpliwości, że mamy do czynienia z oszustem zakończmy rozmowę i zadzwońmy na Policję. Dzwoniąc powiedzmy dyżurnemu nie tylko numer legitymacji, czy też nazwisko funkcjonariusza który do nas dzwoni, ale zapytajmy także, czy taki funkcjonariusz prowadzi teraz działania w naszym domu.

Apelujemy do rodzin Seniorów, aby rozmawiali ze swoimi Dziadkami , czy też Babciami o wspomnianych zagrożeniach.

 

 

mł. asp. Tomasz Żerański

KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony