Przewrócił się na motorowerze – badanie alkomatem szybko wyjaśniło przyczynę takiego zachowania
Ostrołęccy policjanci często przypominają o niebezpieczeństwie wynikającym z jazdy pod wpływem alkoholu bez względu na to jakiego rodzaju pojazdem się kierowcy się poruszają. Wczoraj kierowca motoroweru na ,,własnej skórze” przekonał się o prawdziwości tych słów.
Niestety motorower błędnie przez wielu kierowców jest postrzegany jako taki ,,większy rower”, na którym można jeździć bez żadnych uprawnień, czy też bez kasku. Również rodzice pozwalają na takie zachowania swoim dzieciom. A przecież upadek przy nawet niewielkiej prędkości bez kasku, który jako jedyny nas chroni może zakończyć się tragicznie.
Ponadto wielu z rodziców nie zdaje sobie sprawy, że na taki pojazd jak motorower potrzebna jest karta AM, aby ją zdobyć niezbędne jest zdanie w wynikiem pozytywnym egzaminu w WORD. Wydawana jest ona od 14 roku życia.
Rodzice, chrzestni bagatelizują te przepisy i kupują motorower dziecku już na I Komunię ciesząc się, ze dziecko w wielu 9 lat ,,potrafi” jeździć takim pojazdem, nie zdając sobie kompletnie sprawy z tragicznych konsekwencji takiego zachowania. Dlatego apelujemy o wyobraźnię.
O tym jak niebezpieczna może być jazda motorowerem przekonał się wczoraj 46 – letni mieszkaniec naszego powiatu, który pod wpływem alkoholu zdecydował się na podróż.
Kwadrans przed godziną 18:00 dyżurny ostrołęckich policjantów został powiadomiony o zdarzeniu drogowym w którym uczestniczył motorowerzysta. Według osoby zgłaszającej na ul. Kilińskiego kierowca ,,skutera” się przewrócił. Po dotarciu na miejsce policjanci zastali osobę zgłaszającą oraz poszkodowanego, któremu świadkowie udzielali pomocy. Kierowcą okazał się 46 – letni mieszkaniec naszego powiatu.
Badanie alkomatem szybko wyjaśniało prawdopodobną przyczynę przewrócenia się ,,skutera”, mężczyzna miał w swoim organizmie prawie 3 promile alkoholu. Motorower został odholowany na parking, natomiast jego kierowca będzie w najbliższym czasie odpowiadał za swoje zachowanie przed sądem.
Przypominamy, że zgodnie z kodeksem karnym kierowanie pojazdem mechanicznym znajdując się w stanie nietrzeźwości jest zagrożone karą do 2 lat pobawienia wolności.
podkom. Tomasz Żerański