Aktualności

PRZED NAMI UPALNY WEEKEND - POLICJANCI Z OSTROŁĘKI APELUJĄ O BEZPIECZEŃSTWO NAD WODĄ - WSPÓLNIE ZADBAJMY O BEZPIECZNY WYPOCZYNEK

Data publikacji 07.08.2020

Zapowiedziane ciepłe dni z pewnością będą sprzyjały spędzaniu wolnego czasu nad wodą. Ostrołęccy policjanci systematycznie sprawdzają rejony akwenów wodnych. Nie możemy zapominać, że bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci nad wodą zależy w dużej mierze od nas samych. W każdym miejscu, podczas wypoczynku nad wodą przestrzegajmy podstawowych zasad.

Przyczyn większości wypadków nad wodą należy upatrywać w nadmiernej brawurze osób zażywających kąpieli, często połączonej z alkoholem, słabym rozeznaniu zbiornika, braku umiejętności i nieodpowiednim przygotowaniu się do pływania, niestosowaniu indywidualnych środków ochrony, ale również w braku odpowiedniego nadzoru osób dorosłych nad nieletnimi.

Ostrołęccy policjanci przypominają kilka zasad bezpiecznego odpoczynku nad wodą:

  • Powinniśmy się kąpać tylko w miejscach strzeżonych i pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody w miejscach zabronionych,
  • Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych,
  • Gdy wchodzimy z dziećmi do wody, zabezpieczmy je w specjalne rękawki bądź kamizelki,
  • Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego.
  • Nie skaczmy „na główkę". Dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni. Gdy jednak w czasie kąpieli dojdzie już do urazu kręgosłupa, najważniejsze jest, aby ostrożnie przetransportować poszkodowanego na brzeg i koniecznie sprawdzić drożność dróg oddechowych. Natychmiast wezwijmy także pogotowie ratunkowe. Od naszej reakcji może zależeć czyjeś życie.
  • Materace zostawmy na brzegu-nie wypływajmy na nich na środek jeziora.
  • Nigdy nie wchodźmy do wody nawet po wypiciu najmniejszej ilości alkoholu.


Nie zapominajmy, że należy zadbać o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy. Pamiętajmy, że podczas naszego urlopu złodzieje nie próżnują. Zwracajmy uwagę na rzeczy osobiste, które zabieramy ze sobą na plażę.Tylko przestrzegając tych podstawowych zasad, możemy sprawić, że nasz wypoczynek nad wodą będzie bezpieczny i zakończy się szczęśliwie. Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel zależy w głównej mierze od nas samych!

 

podkom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony