Ostrołęcka policja apeluje - uważajmy na internetowe zakupy - Aktualności - KMP w Ostrołęce

Aktualności

Ostrołęcka policja apeluje - uważajmy na internetowe zakupy

Data publikacji 25.08.2020

Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce ostrzegają przed oszustami internetowymi, którzy wykorzystując nieuwagę kupującego próbują wyłudzić pieniądze w sieci. Niemal każdego tygodnia do ostrołęckiej jednostki zgłaszają się osoby oszukane podczas internetowych zakupów. Wczoraj mieszkanka naszego miasta poinformowała o kolejnym oszustwie w ,,sieci". Zwracamy się z prośba o rozsądne podchodzenie do wszelkiego rodzaju ,,okazji” czekających na nas podczas zakupów za pośrednictwem stron www.

Internet stał się nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Wykorzystywany jest w pracy, do nauki, zakupów, wymiany informacji lub jako forma relaksu. Niestety z Internetu korzystają również osoby, które wykorzystują go do popełniania przestępstw. Czasem nie zdajemy sobie sprawy jak łatwo możemy stać się ofiarą.

Każdy z nas lubi robić zakupy. Jest to szybki sposób na zdobycie wymarzonych rzeczy. Szukając wyjątkowych okazji przeglądamy portale aukcyjne. Jednak wciąż wiele osób nie jest w sieci uczciwym.

Przekonała się o tym 30 - letnia mieszkanka naszego miasta, która po dokonaniu transakcji za zamówione łóżeczko dla dziecka na jednym z portali internetowych do chwili obecnej nie otrzymała zamówionego towaru, ani też zwrotu pieniędzy. Oszust wymuszał na sprzedającej szybkie przelanie gotówki za towar argumentując to szybkim wysłaniem przesyłki.

Dalsze postępowanie w tej sprawie prowadzą policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą i korupcją.

Pamiętajmy !

Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych, sprawdzając opinie oraz komentarze.

Kupując w sieci kierujmy się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego, zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli nas oszuka, pozwoli to Policji go namierzyć.

Sprawdzajmy, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu, ponieważ w razie jakichkolwiek pytań, możemy tam zadzwonić.

Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na początku adresu – literki „https”.

Pamiętajmy, że mamy możliwość uzgodnienia sposobu płatności za wybrany przedmiot. Jeśli tylko pojawiły się wątpliwości co do wiarygodności sprzedającego warto umówić się na "ODBIÓR OSOBISTY" lub wybrać opcje płatności, nawet o parę złotych droższą, ale bezpieczniejszą "ZA POBRANIEM".

Jeżeli zostaniesz poproszony za pośrednictwem wiadomości sms, e-mail o przelanie pieniędzy znanej ci osobie, a treść tej prośby pochodzi z nieznanego źródła, potwierdź to. Zadzwoń i upewnił się czy tej osobie na pewno są potrzebne pieniądze, czy to ona wysłała do ciebie wiadomość. Jeśli to potwierdzisz to wtedy wykonaj przelew.

Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności zostaniesz oszukany, zamówiony towar do nas nie dotrze lub dostaniemy zamiast produktu puste pudełko, natychmiast zadzwońmy na Policję na bezpłatny numer alarmowy 997, albo jeżeli korzystacie z telefonów komórkowych na numer 112.

 

podkom. Tomasz Żerański

 

 

 

 

Powrót na górę strony