„Odłóż smartfon i żyj” - Aktualności - KMP w Ostrołęce

Aktualności

„Odłóż smartfon i żyj”

Data publikacji 02.09.2020

Komendant Miejski Policji w Ostrołęce podinsp. Krzysztof Szymański włączył się w akcję mającą na celu promowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym „Odłóż smartfon i żyj”, która przede wszystkim jest skierowana do dzieci i młodzieży. Pan Komendant wczoraj wspólnie z młodzieżą oznaczył przejścia dla pieszych w rejonie ostrołęckiej komendy policji. Oprócz rozmów na tematy związane z bezpieczeństwem podczas spotkania było dużo uśmiechu.

Wczoraj, w dniu rozpoczęciu roku szkolnego, Miasto Ostrołęka zainicjowało akcję „Odłóż smartfon i żyj”. Hasło znalazło się na ok. 140 przejściach dla pieszych w naszym mieście. Oczywiście w działania włączyli się ostrołęccy policjanci.

Komendant Miejski Policji w Ostrołęce podinsp. Krzysztof Szymański wraz z ostrołęckimi policjantami jest organizatorem i współorganizatorem setek działań profilaktycznych, które mają jeden cel - zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom w różnym wieku naszego miasta i powiatu.

Nie inaczej było z akcją promującą bezpieczne poruszanie się na przejściach dla pieszych skierowanej przede wszystkim do dzieci i młodzieży „Odłóż smartfon i żyj”.

Inicjatywa jest odpowiedzią na interpelację radnego Mariusza Łuby skierowanej do prezydenta Ostrołęki Łukasza Kulika. Radny podkreślił, że celem akcji jest dotarcie do świadomości dzieci, młodzieży, ale także dorosłych, że korzystanie ze smartfona i przechodzenie przez przejście dla pieszych to złe połączenie.

Kierowca nie ma szans wyhamować w ostatniej chwili, gdy pieszy wtargnie na pasy, a pieszy nie ma szans w starciu z pojazdem. Niestety, młodzi ludzie często są uzależnieni od smartfonów. Pewne czynności wykonują odruchowo i nie zdają sobie sprawy z zagrożenia i konsekwencji.

Miasto Ostrołęka chętnie wspiera i inicjuje akcje na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców również we współpracy z ostrołęcką komendą policji. Jednym z przykładów może być kurs samoobrony dla Pań ,,Bądź Bezpieczna" w ramach którego kilkaset kobiet z naszego miasta zostało przeszkolonych w zakresie, m.in. samoobrony. 

Celem akcji „Odłóż smartfon i żyj” jest uniknięcie wypadków drogowych, których przyczyną jest nieodpowiedzialne korzystanie m.in. z telefonów.

Zaangażowani uczniowie ostrołęckich szkół podstawowych, pod opieką nauczycieli, oznaczyli część przejść. Przy realizacji zadania młodzież wsparli prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik, wiceprezydent Anna Gocłowska, radny sejmiku województwa mazowieckiego Mirosław Augustyniak, sekretarz miasta Aneta Gutowska-Grucelska, radni z klubu Ostrołęka dla Wszystkich Ewa Szatanek, Mariusz Łuba, Stanisław Szatanek, Andrzej Jaskólski, wójt Rzekunia Bartosz Podolak, dyrektor OCK Tadeusz Wiśniewski, przedstawiciele straży miejskiej i Ochotniczej Straży Pożarnej.

Wczoraj Komendant Miejski Policji w Ostrołęce podinsp. Krzysztof Szymański włączył się w akcję i wspólnie z młodzieżą oznaczył przejścia dla pieszych w rejonie ostrołęckiej komendy policji.

Apelujemy do dzieci i młodzieży o zachowanie szczególnej ostrożności podczas zbliżania się do przejść dla pieszych.

Zanim wejdziemy nawet na oznakowane przejścia dla pieszych pamiętajmy  o tym, aby dokładnie się rozejrzeć, czy takie przejście będzie bezpieczne, odchylmy kaptur, lub parasolkę, która w dużym stopniu ograniczają nam widoczność.

podkom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony