Sezon grzybowy w pełni - ostrołęcka policja radzi jak nie zgubić się w lesie - Aktualności - KMP w Ostrołęce

Aktualności

Sezon grzybowy w pełni - ostrołęcka policja radzi jak nie zgubić się w lesie

Data publikacji 04.09.2020

Aura sprzyja wycieczkom do lasu i grzybobraniu. Jednak podczas takiej wyprawy nietrudno stracić orientację i zgubić się w terenie. Pamiętajmy, aby podczas grzybobrania nie stracić czujności, aby do domu wrócić nie tylko z pełnym koszem grzybów, ale przede wszystkim cało i zdrowo. Policjanci apelują o rozsądek i zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas leśnych wypraw.

Ostrołęccy policjanci wielokrotnie pomagali zagubionym grzybiarzom odnaleźć drogę. Brak rozpoznania terenu oraz brak przygotowania do chodzenia w lesie, kończy się często interwencją policji. Telefon do dyżurnego często rozpoczyna się od słów „zgubiłem się w lesie...”. Kiedy policjant dopytuje o szczegóły, często okazuje się, że sam zgłaszający ma nawet problem z określeniem miejsca i miejscowości, gdzie wszedł do lasu. W naszym powiecie jest wiele miejsc, które są atrakcyjne dla grzybiarzy. Niestety wiele osób jest kompletnie nieprzygotowanych na wyprawy do lasu, do tego stopnia, że nawet nie wiedzą w jakiej miejscowości zaparkowali samochód, nie mówiąc o części lasu, do której weszli.

Dlatego ostrołęccy policjanci przygotowali kilka porad dzięki którym zmniejszymy prawdopodobieństwo wystąpienia takich sytuacji.

Osoby starsze, nie powinny w ogóle wybierać się same na grzybobrania. Odnalezienie przed zmrokiem zagubionej osoby w lesie, powoduje często ograniczony czas działania dla służb. Wówczas w poszukiwania zaangażowani są wszyscy policjanci i funkcjonariusze pozostałych służb ratunkowych. Często sytuacji takich można by uniknąć poprzez zachowanie większej czujności, rozsądku i przestrzegając podstawowych zasad bezpieczeństwa.

  • nie wybierajmy się na grzyby zbyt późno, gdyż zmrok może spowodować utratę orientacji w terenie,
  • nie należy chodzić do lasu w pojedynkę, najlepiej zabrać ze sobą kogoś, kto zna teren,
  • należy ocenić realnie swoje możliwości i czas, jaki mamy zamiar spędzić w lesie,
  • pamiętajmy, że jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od miejsca, z którego wyruszyliśmy,
  • bardzo ważne, aby zabrać ze sobą telefon komórkowy z naładowaną baterią i w przypadku zgubienia się, natychmiast zgłosić ten fakt Policji.
  • dokładnie określmy rodzinie do jakiego lasu się wybieramy, i w którym kierunku będziemy zmierzać,
  • warto być przygotowanym na zmianę pogody, dlatego podczas leśnych spacerów nieodzowna będzie kurtka przeciwdeszczowa i odpowiednie obuwie.
  • nie zapominajmy o zabraniu latarek i elementów odblaskowych, dzięki którym w czasie zapadającego zmroku będziemy bardziej widoczni.

Niewątpliwie przestrzeganie tych kilku ważnych zasad zwiększy bezpieczeństwo podczas leśnych wypraw.

podkom. Tomasz Żerański

KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony