Policjanci z Ostrołęki dbają o to, aby droga do szkoły była bezpieczna - Aktualności - KMP w Ostrołęce

Aktualności

Policjanci z Ostrołęki dbają o to, aby droga do szkoły była bezpieczna

Data publikacji 09.09.2020

Jednym z priorytetów ostrołęckich policjantów jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, która po długiej przerwie powróciła do szkół i przedszkoli. W trosce o najmłodszych ostrołęccy policjanci prowadzą działania ,,Bezpieczna droga do szkoły”. W jej ramach, m.in. dzielnicowi spotykają się z dziećmi i najpierw teoretycznie, a potem praktycznie uczą ,,pociechy” właściwego poruszania się po drodze. A wszystko po to, aby dzieci były bezpieczne.

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży to najważniejsza wartość dla wszystkich rodziców, opiekunów, ale także dla policji. Ostrołęccy funkcjonariusze nieustannie kontynuują działania profilaktyczne dotyczące bezpieczeństwa.

W ostatnich tygodniach wakacji funkcjonariusze sprawdzali także stan oznakowania dróg i urządzeń ostrzegawczo-zabezpieczających. W  przypadku stwierdzenia nieprawidłowości kierowali pisma do zarządców dróg z wnioskiem o usunięcie nieprawidłowości lub o uzupełnienie oznakowania.

W pierwszych dniach nauki policyjne patrole, pełniące służbę w rejonach szkół zwracają uwagę na wszystkie nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego zarówno kierujących, jak i pieszych.

W ramach działań ,,Bezpieczna droga do szkoły” policjanci uczą również najmłodszych bezpieczeństwa podczas spotkań profilaktycznych, które odbywają się w rejonach szkół i przedszkoli. Ostatnie tego typu działanie miało miejsce w przedszkolu w Lelisie oraz Nasiadkach. Były one przeprowadzone przez dobrze znanego mieszkańcom dzielnicowego.

Policjant przypomniał podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz radził, jak unikać innych niebezpieczeństw, na które narażeni są najmłodsi pokonując codzienną drogę do szkoły, przedszkola i w powrotnej drodze do domu.

Najmłodsi dowiedzieli się również, dlaczego tak ważne jest stosowanie elementów odblaskowych i w jakich miejscach najlepiej je umieścić.

Dzielnicowy zwrócił szczególną uwagę na znaki drogowe, które najczęściej widzimy w pobliżu przejść dla pieszych i szkoły. Ważnym elementem spotkania było przypomnienie numerów alarmowych, z czym dzieci świetnie sobie poradziły.

Na koniec zdobyta wiedza teoretyczna została przełożona na praktykę na przejściach dla pieszych pod okiem policjanta i opiekunów.

podkom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony