Aktualności

Uwaga- przestępcy udając naszych ,,znajomych” próbują wyłudzić pieniądze za pomocą komunikatora messenger

Data publikacji 10.09.2020

Oszuści włamują się na konta na portalach społecznościowych i w imieniu osób, którym "skradną" konto poprzez komunikator messenger wysyłają informacje do ich znajomych z prośbą o pilną pożyczkę. W ten sposób - metoda na BLIK-a wyłudzają pieniądze. Policja przestrzega, że na naszym terenie wciąż odnotowywane są próby tego rodzaju przestępstw. Bądźmy ostrożni - po otrzymaniu takiej prośby bezpiecznie będzie zadzwonić do naszego znajomego pod numer telefonu, który mamy zapisany do niego od lat i zweryfikować prośbę o pożyczkę.

Od dawna schemat działania oszustów wyłudzających przez portale społecznościowe kody BLIK jest taki sam.  Przestępczy proceder zaczyna się od włamania na konto użytkownika portalu społecznościowego.  Po złamaniu hasła oszust wysyła wiadomości do znajomych właściciela konta, prosząc o mniejszą lub większą kwotę pieniędzy, w różny sposób argumentując pilną potrzebę pożyczki.

Policjanci apelują – zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa! Prośby oszustów są różne - na leki, zagubiona została torebka, zagubiony portfel, brak pieniędzy na powrót do domu, brak pieniędzy na jedzenie, trudna sytuacja finansowa. Przestępcy tłumaczą, że teraz brakuje im środków, ale oddadzą je wieczorem, gdy tylko otrzymają przelew.

Co radzi policja? Przede wszystkim - zachować czujność i rozsądnie korzystać z internetu:

  • Pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je.
  • Pamiętajmy o wylogowywaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania.
  • Nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników.

Oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych. Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła.

Apelujemy do Państwa o daleko idącą ostrożność. Po otrzymaniu takiej prośby o pożyczkę bezpiecznie będzie zadzwonić do naszego znajomego  pod numer telefonu, który mamy zapisany do niego od lat i zweryfikować prośbę o pożyczkę.

 

 

podkom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka

 

Powrót na górę strony