Aktualności

Premiera poruszającego filmu o prawdziwych wypadkach drogowych "Wyjątkowo spokojny dzień"

Data publikacji 21.10.2020

Celem filmu jest podniesienie bezpieczeństwa na lokalnych drogach i zminimalizowanie liczby wypadków, m.in. poprzez uświadomienie kierowców, że za każdym wypadkiem kryje się ludzka tragedia, zarówno osób i rodzin poszkodowanych w wypadkach, ale także ich sprawców. Akcja jest wspólną inicjatywą Komendanta Miejskiego Policji w Ostrołęce, Prezydenta Miasta Ostrołęki oraz Starosty Ostrołęckiego. Film nie powstałby, gdyby nie odwaga rodzin poszkodowanych oraz sprawców tragicznych zdarzeń z terenu naszych dróg, którzy pomimo bólu zdecydowali się na udział w filmie - za co im serdecznie dziękujemy. To właśnie dzięki ich postawie, być może uda się uniknąć kolejnej niepotrzebnej tragedii, jaką bez wątpienia jest wypadek drogowy.

„Człowiek • Pojazd • Droga - Jak poprawić bezpieczeństwo”. To pytanie padało wielokrotnie na spotkaniach komendanta ostrołęckiej Policji z przedstawicielami lokalnego samorządu oraz innych podmiotów. Owocem tych rozważań miała być konferencja „Człowiek • Pojazd • Droga – Jak poprawić bezpieczeństwo”. Została ona zaplanowana na marzec bieżącego roku, jednak jej przeprowadzenie uniemożliwiła epidemia oraz wprowadzenie obostrzeń. Organizatorzy nie rezygnują jednak z przekazu treści, jakie miały pojawić się w ramach tej konferencji i gorąco zachęcają do zapoznania się z nimi.

Pomysł zorganizowania i przeprowadzenia konferencji pojawił się w rozmowach komendanta ostrołęckich policjantów z samorządowcami już pod koniec 2019 roku. Jego realizację przez funkcjonariuszy Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce koordynował sam komendant za pośrednictwem Naczelnika Wydziału Prewencji. Patronat honorowy nad konferencją objął Zastępca Przewodniczącego Sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych –  Arkadiusz Czartoryski.

Efektem prac jest przede wszystkim film profilaktyczny pt. „Wyjątkowo spokojny dzień”, który nie powstałby bez uprzejmości i ogromnej chęci współpracy mieszkańców Ostrołęki, powiatu ostrołęckiego oraz Przasnysza w zakresie działań profilaktycznych.

Pisząc „mieszkańców” mamy na myśli osoby, które zaangażowały się bezpośrednio w powstanie filmu, czyli zdecydowały się na wystąpienie w filmie oraz przedstawienie skutków osobistych, rodzinnych i społecznych wypadku drogowego.

Sferą techniczną filmu zajęli się: Piotr Grzyb z ostrołęckiego Radio OKO, Robert Kozera z Robert Causari Studio, ostrołęckie Studio Wysmułek, policjanci z Wydziału Prewencji i Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce, funkcjonariusze Zakładu Karnego w Przytułach Starych oraz Barbara Marzewska z Atelier Sztuki i Agencja Reklamy Hexan z Ostrołęki.

Nieocenione wsparcie, bez którego projekt ten nie byłby możliwy do zrealizowania okazał  Komendzie Miejskiej Policji w Ostrołęce Starosta Ostrołęcki Stanisław Kubeł oraz Prezydent Miasta Ostrołęki Łukasz Kulik.

Dzisiejszy dzień to drugi z terminów, w jakim miała odbyć się konferencja „Człowiek • Pojazd • Droga – Jak poprawić bezpieczeństwo”. Niestety z uwagi na pandemię jest to niemożliwe.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim osobom, instytucjom i firmom za włączenie się w tworzenie filmu.

Ponadto płyty z filmem będą przekazywane także do innych jednostek policji w celu propagowania bezpieczeństwa.

Dowodem jak bardzo film jest potrzebny i poruszający świadczy fakt, że po publikacji informacji o  zwiastunie do niego w jednej z ogólnopolskich rozgłośni radiowych do oficera prasowego ostrołęckiej jednostki zadzwoniło kilka osób, którzy stracili w wypadkach drogowych swoich bliskich dziękując za stworzenie filmu.

Jeden z ojców, który telefonował wczoraj z miejscowości oddalonej o prawie 200 km od Ostrołęki wyraził nadzieję, że ten film dotrze do jak największej grupy kierowców, którzy wsiadają po alkoholu za kierownicę i będzie dla nich swojego rodzaju przestrogą. Apelował do kierowców  o odpowiedzialność. Mężczyzna opowiedział, jak w wypadku drogowym spowodowanym przez pijanego kierowcę na początku tego roku stracił najbliższą osobę - syna. Dodał też, że osoby, których taka sytuacja nie spotkała nie potrafią sobie nawet wyobrazić ogromu bólu, jaki będzie towarzyszył całej rodzinie już na zawsze.

Ostrołęcka policja i współtwórcy filmu wyrażają nadzieję, że film przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na drodze i trafi do świadomości jak największej liczby osób.

Link do filmu „Wyjątkowo spokojny dzień”, już jest dostępny na stronie internetowej Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce pod adresem:

Film ,,Wyjątkowo spokojny dzień" - link

podkom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony