Kontynuacja działań na rzecz pomocy osobom bezdomnym w ramach porozumienia ,, Pomocna Dłoń”
W trakcie pandemii nie można zapominać także o osobach narażonych na wychłodzenie organizmu. Dlatego już po raz czwarty podpisane zostało porozumienie skierowane na niesienie pomocy osobom zagrożonym wychłodzeniem organizmu ,, Pomocna Dłoń”. Dzięki niemu dotychczas uratowano życie dwóm osobom. Bezpośrednio po podpisaniu porozumienia jego uczestnicy od razu przystąpili do działania i w minioną sobotę udali się na wspólny patrol w miejsca, gdzie osoby potrzebujące mogą przebywać. Zwracamy się do Państwa z prośbą o informację w każdym przypadku kiedy będziemy mieli podejrzenie, że ktoś jest zagrożony wychłodzeniem organizmu, jeden telefon potraf uratować życie.
W tym trudnym dla wszystkim czasie powinniśmy wszyscy wykazywać się empatią, zrozumieniem i niesieniem pomocy do osób, którzy jej potrzebują np. osobom bezdomnym narażonych na, m.in. wychłodzenie organizmu.
Chcąc dotrzeć z pomocną dłonią do jak największej liczby osób zagrożonych wychłodzeniem organizmu Komenda Miejska Policji w Ostrołęce wspólnie z Urzędem Miasta Ostrołęka, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie, Grupą Ratowniczą Stowarzyszenia Pomocy Rodzinom "Nadzieja" w Łomży, Strażą Miejską w Ostrołęce oraz Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce podpisała porozumienie, dzięki któremu będą po raz czwarty odbywały się cykliczne kontrole miejsc, w których takie osoby mogą przebywać.
Porozumienie zostało podpisane przez p.o. Komendanta Miejskiego Policji w Ostrołęce nadkom. Andrzeja Rydzewskiego, Prezydenta Miasta Ostrołęki Pana Łukasza Kulika, Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Panią Elżbietę Mierzejewską – Nicewicz, Komendanta Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Jarosława Wilgę, Komendanta Straży Miejskiej w Ostrołęce Pana Ryszarda Kowalewskiego oraz Kierownika Grupy Ratowniczej ,,Nadzieja” Oddział w Ostrołęce Stowarzyszenia Pomocy Rodzinom Nadzieja rat. Błażeja Dąbkowskiego.
Pomysłodawcą działań jest Naczelnik Wydziału Prewencji kom. Piotr Góralczyk. W ramach porozumienia ostrołęccy policjanci sporządzili specjalną mapę, z naniesionymi punktami miejsc, gdzie osoby bezdomne mogą przebywać oraz został napisany algorytm postępowania policjantów na wypadek ujawnienia potrzebujących osób. W ostrołęckiej komendzie został wyznaczony także koordynator, który zajmuję się tą jakże ważną problematyką.
W ramach działań w minioną sobotę w teren ruszyły pierwsze w tym roku patrole, które kontrolowały miejsca, w których osoby potrzebujące pomocy mogą się znajdować.
Mundurowi codziennie kontrolują już klatki schodowe, dworce, opuszczone budynki czy ogródki działkowe szukając osób wymagających pomocy. Podczas patroli funkcjonariusze informują zagrożone zamarznięciem osoby o instytucjach, które udzielają pomocy i schronienia oraz przestrzegają o zagrożeniach wynikających ze spadku temperatur.
W sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu mundurowi wzywają pogotowie ratunkowe, które udzieli osobie wychłodzonej niezbędnej pomocy lekarskiej.
Jednak skuteczność podejmowanych działań uzależniona jest również od aktywności mieszkańców, dlatego apelujemy o informowanie policjantów lub instytucji pomocowych o osobach, które takiej pomocy potrzebują.
Telefonujmy do służb i instytucji pomocowych, gdy widzimy osoby leżące na mrozie, przebywające w okolicach dworców, siedzące dłuższy czas na ławkach w parkach, czy też zamieszkujące pustostany. Właśnie dzięki Państwa reakcji skuteczność tego rodzaju działań może być jeszcze większa.
Nie przechodźmy również obojętnie obok osób, które są pod wpływem alkoholu, gdyż w wyniku jego działania osoby te nie odczuwają niskich temperatur i są szczególnie narażone na wychłodzenie.
Każde przekazane zgłoszenie będzie natychmiast sprawdzane przez ostrołęckich funkcjonariuszy.
Najlepszym dowodem skuteczności wspólnych tego rodzaju działań jest fakt, że nie odnotowano do tej pory żadnego zgonu z powodu wychłodzenia organizmu.
podkom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka