Fałszywy funkcjonariusz próbował oszukać - prawdziwi policjanci wskazują jak nie dać się oszukać
Oszuści na tzw. wnuczka cały czas modyfikują swoje metody działania, m.in. podając się za policjanta, bądź innego funkcjonariusza służb mundurowych. Wczoraj fałszywy policjant próbował oszukać mieszkankę gminy Rzekuń chcąc wyłudzić od niej informację dotyczące jej konta bankowego. Na szczęście kobieta nie pozwoliła się oszukać. Informujemy, że dane do ,,naszych” kont są danymi szczególnie wrażliwymi i NIKOMU nie powinniśmy ich udostępniać! Przekażmy te informację członkom naszych rodzin.
Wczoraj kilka minut po godzinie 14 do mieszkanki gminy Rzekuń zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. Oszust chcąc uwiarygodnić, że jest funkcjonariuszem podał swojej rozmówczyni nawet fałszywy numer legitymacji policyjnej.
W dalszej części rozmowy fałszywy policjant próbował namówić kobietę, aby ta podała mu informację na temat jej konta bankowego. Mieszkanka naszej gminy na szczęście w porę zorientowała się, że ma do czynienia z oszustem i nie pozwoliła się oszukać.
PRZYPOMINAMY, ŻE DANE DO NASZYCH RACHUNKÓW BANKOWYCH SĄ DANYMI WRAŻLIWYMI I NIKOMU NIE POWINIŚMY ICH UDOSTĘPNIAĆ.
PAMIĘTAJMY TEŻ, ŻE PRAWDZIWY POLICJANT NIE MA PRAWA OD NAS ŻĄDAĆ INFORMACJI DO KONT BANKOWYCH, ANI GOTÓWKI. JEŻELI TO ROBI TO ZNAK, ŻE MAMY DO CZYNIENIA Z OSZUSTEM I JAK NAJSZYBCIEJ POWINNIŚMY WEZWAŻ PRAWDZIWYCH POLICJANTÓW.
Oszuści cały czas wywierają na Seniorach presję czasu, nie pozwalając tym samym racjonalnie myśleć, dlatego nie podejmujmy żadnych decyzji w pośpiechu. Dzwoniąc powiedzmy dyżurnemu nie tylko numer legitymacji, czy też nazwisko funkcjonariusza który do nas dzwoni, ale zapytajmy także, czy taki funkcjonariusz prowadzi teraz działania w naszym domu.
W dalszym ciągu oszuści posługują się metodą na tzw. ,,wnuczka”. Przestępcy w rozmowie telefonicznej przedstawiają się za członka naszej rodziny i pod pretekstem nagłej sytuacji życiowej np. wypadku, lub choroby proszą nas o przekazanie pieniędzy.
Oczywiście po odbiór gotówki wysyłają swojego ,,kolegę”. Pamiętajmy, żeby po otrzymaniu takiego telefonu nie wpadać w panikę i zachować spokój. Skontaktujmy się po wcześniejszym rozłączeniu rozmowy z członkami naszej rodziny, ale nie pod ten numer, który przekazuje nam osoba dzwoniąca, ale pod ten, który mamy zapisany od wielu lat.
Przestępcy celowo wymuszają na nas presję czasu, ale my nie możemy się jej poddać. Zdzwońmy się z członkami rodziny i wyjaśnijmy dokładanie sprawę. Poinformujmy ,,córkę, czy syna” o otrzymaniu takiego telefonu, poprośmy ich o przyjechanie do naszego domu i sprawdzenie takiej sytuacji. Nie przekazujmy nigdy gotówki obcym osobom, ani też nie wskazujmy im miejsca jej przechowywania oraz jej kwoty.
Prosimy o przekazanie powyższych informacji seniorom z naszych rodzin.
podkom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka