Aktualności

Policjanci przypominają! Za zachowanie czworonogów odpowiadaja ich właściciele. Niewłaściwe trzymanie psów może mieć tragiczne skutki

Data publikacji 13.05.2021

Policjanci apelują do właścicieli psów o zachowanie środków ostrożności przy ich trzymaniu. Za zachowanie czworonoga każdorazowo odpowiedzialność ponosi jego właściciel. Nieprzestrzeganie nałożonych obowiązków może skutkować konsekwencjami prawnymi, ale również może wyrządzić szkody w mieniu czy doprowadzić do uszczerbku zdrowia innych osób. W ostatnim czasie dyżurny ostrołęckich policjantów odebrał kilka sygnałów związanych z tego rodzaju zagrożeniem dla osób postronnych. Prosimy o odpowiedzialne zachowanie w tym zakresie.

Przypominamy, że utrzymywanie czworonoga wiąże się nie tylko z przyjemnościami, ale też obowiązkami i odpowiedzialnością za jego zachowanie. Właściciel zobowiązany jest do zapewnienia ochrony przed zagrożeniami lub uciążliwością dla ludzi ze strony tych zwierząt.

Swojego czworonoga powinien wyprowadzać na smyczy i w kagańcu oraz uprzątać po nim nieczystości. Każdy, nawet najłagodniejszy i najmądrzejszy pies może się czymś rozdrażnić i w najmniej oczekiwanym momencie kogoś zaatakować, czy ugryźć.

Przypominamy też, że prawo nakłada na właściciela psa obowiązek szczepienia przeciwko wściekliźnie. Niedopełnienie obowiązku szczepienia psa jest zagrożone grzywną, a nawet karą aresztu lub ograniczenia wolności.

Wysokość grzywny nałożonej w drodze mandatu karnego za niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia (art. 77 §. 1 Kodeksu wykroczeń) wynosi od 50 do 250 złotych. Natomiast przy kwalifikowanej postaci„psiego” wykroczenia, czyli niezachowania zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka wysokość mandatu to 500 zł. Jednak nie o mandat tu chodzi, ale o bezpieczeństwo. Tak naprawdę nigdy nie możemy być na 100% pewni, jak zwierze zachowa się w danym momencie. Przecież zdarzały się sytuację kiedy czwronóg zaatakował swojego opiekuna.

Prosimy o odpowiedzialność w tym zakresie.

 

Powrót na górę strony