Aktualności

Piłeś – nie wsiadaj za kierownicę! Jedną złą decyzją możemy przekreślić swoje, bądź czyjeś życie

Data publikacji 04.04.2017

W ciągu ostatnich kilkunastu godzin policjanci z Ostrołęki udaremnili jazdę 4 pijanym kierowcom. Osoby straciły prawa jazdy. Przypominamy, że jazda w stanie nietrzeźwości jest PRZESTĘPSTWEM zagrożonym karą do 2 lat pozbawienia wolności. Jednak to nie wszystko, konsekwencje takiego nieodpowiedzialnego zachowania mogą być tragiczne.

Do tego jak ogromnym niebezpieczeństwem jest wsiadanie za ,,kółko” będąc  pod wpływem alkoholu chyba nikogo nie trzeba przekonywać.

,,Alkohol za kierownicą’’ jest przyczyną wielu zdarzeń, w tym tych najbardziej tragicznych, czyli śmiertelnych.

 

Na podkreślenie zasługuje fakt, że coraz więcej z nas mówi stanowcze NIE dla takich zachowań, m.in. informując policje o takich przypadkach. Dziękujemy Państwu za każdy przekazany do nas sygnał, dzięki takim zgłoszeniom jesteśmy w stanie jeszcze szybciej reagować i eliminować z dróg osoby, które nigdy nie powinny się tam znaleźć.

 

Apelujemy do kierowców o rozsądek i wyobraźnię. Nigdy nie decydujmy się na tak bezmyślne zachowanie, jakim jest jazda pod wpływem alkoholu. Oprócz odpowiedzialności karnej związanej z takim zachowaniem powinniśmy zdawać sobie sprawę z konsekwencji np. rodzinnych.

Siadając za kierownicę po spożyciu alkoholu powinniśmy przewidzieć konsekwencję i zastanowić się, czy jesteśmy w stanie je ponieść.

Pomyślmy jak nasze życie, rodzina będzie wyglądało, jeśli powodując np. wypadek będąc pod wpływem alkoholu zostaniemy skazani na kilka lat pozbawiania wolności i rozłąkę z naszymi bliskimi.

Czy tak nieodpowiedzialne zachowanie jest warte poniesienia aż takich konsekwencji? - odpowiedź na to pytanie jest oczywista.

 

Przed nami coraz lepsza pogoda, wyjazdy do znajomych, grille.  Pomyślmy wcześniej o bezpiecznym powrocie z takich miejsc.

Jeśli nie ma możliwości powrotu do domu, czasem jedną z najrozsądniejszych decyzji w naszym życiu będzie spędzenie nocy ,,u znajomych”.

 

Duża ostrożnością powinniśmy się także kierować następnego dnia po ,,zakrapianej” kolacji. Pomimo upłynięcia nawet kilkunastu godzin od spożywania alkoholu w dalszym ciągu a naszym organizmie może znajdować się alkohol.

Zwracamy się również z apelem do młodzieży. Nigdy nie wsiadajmy do auta np. wracając z ,,lokalu” z kierowcą, który spożywał alkohol.

 

Przypadki kiedy niewinne młode osoby wracające z dyskoteki poniosły śmierć w wyniku alkoholu i brawury kierowcy miały miejsce na terenie miasta i powiatu.

Nie mając możliwość powrotu, zawsze możemy liczyć na pomoc rodziców, którzy pomimo być może ,, gadania” zawsze po nas przyjadą w głębi duszy ciesząc się, że mają odpowiedzialne dziecko, które nie wsiadło do auta z pijanym kierowcą.

Rodziców prosimy o rozmowy ze swoimi ,,pociechami” na powyższe tematy i zapewnienie ich o swojej pomocy w takich przypadkach bez względu na dzień i porę.

 

Powinniśmy zawsze pamiętać o tym, że jazda w stanie nietrzeźwości niesie za sobą nie tylko konsekwencje prawne, ale przede wszystkim ryzyko spowodowania tragicznego wypadku, którego skutki zdrowotne, psychiczne i moralne mogą okazać się nieodwracalne i towarzyszyć sprawcy przez resztę życia.

Decyzja o tym, żeby kierować pojazdem znajdując się pod działaniem alkoholu może okazać się najgorszą decyzją, jaką możemy podjąć w naszym życiu.

 

mł. asp. Tomasz Żerański

KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony