Aktualności

Bezcenne rozmowy z dziećmi o zagrożeniach - apelują do rodziców ostrołęccy policjanci

Data publikacji 15.07.2021

Policjanci prowadzą regularnie działania profilaktyczne wśród dzieci i młodzieży, aby uświadomić im możliwe zagrożenia, na które mogą napotkać. Ma to na celu uświadomienie naszym pociechom i ich rodzicom, jak ważne są codzienne rozmowy o tym, jak reagować na niebezpieczeństwa. Ważne jest to szczególnie teraz w czasie wakacji. Działajmy zawczasu, aby nic złego nie stało się naszym dzieciom, a wakacyjny czas minął pod znakiem wypoczynku, radości i bezpieczeństwa.

Miniony rok nie był łatwy dla wielu z nas. Czas pandemii, zdalnej nauki i wszystkie problemy z tym związane dały się nam wszystkim we znaki. Bez wątpienia miało to wpływ na to, że jeszcze z większym pragnieniem i radością myślimy o wypoczynku. Nie możemy jednak zapominać o zagrożeniach, na które narażone są nasze dzieci.  Policjanci  Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce stale spotykają się z najmłodszymi, by uświadamiać ich, jakie zagrożenia mogą ich spotkać zarówno w domu, jak też podczas zabaw w obrębie akwenów wodnych. Przypominają i utrwalają najmłodszym, że powinni uważać w kontaktach z osobami obcymi, które nie zawsze są przyjaźnie nastawione.

Sojusznikiem policjantów i nauczycieli powinni być przede wszystkim rodzicie. To od Państwa codziennych rozmów ze swoimi pociechami zależy to, jaką wiedzą i świadomością będą dysponowały Wasze dzieci, kiedy Was przy nich nie będzie i kiedy przyjdzie zmierzyć się z faktycznym, realnym zagrożeniem. Wówczas nie ma miejsca na błędy, na kalkulacje. Od tego, jak w tym konkretnym momencie zachowają się nasze dzieci, zależy ich zdrowie i życie.

Niebezpieczeństw oczywiście jest bez liku. Od tych tradycyjnych przez cyberprzestępstwa, które czają się w Internecie. To właśnie zagrożenie jest teraz bardzo realne. Brak rodzicielskiej kontroli nad poruszaniem się dziecka w sieci to wielkie niebezpieczeństwo i nieodpowiedzialność. Pandemiczna izolacja pokazała, że nieletni często uciekają w cyberprzestrzeń. Niezwykle ważnym zadaniem dorosłych jest sprawdzanie, jakie treści dziecko ogląda w Internecie.

Rozmawiajmy z dziećmi. Przestrzegajmy przed zbytnią otwartością i zaufaniem do osób, których nie znają. Doświadczenie i różnego rodzaju prowokacje stosowane w specjalnie przygotowywanych materiałach dobitnie pokazują, że wciąż wielu małoletnich ulega pokusom oferowanym przez napastników. Musimy zadbać i przypominać naszym pociechom do znudzenia o zasadzie ograniczonego zaufania w kontakcie z nieznajomymi osobami.

Powrót na górę strony