Aktualności

Seniorze bądź czujny i uważny!

Data publikacji 26.10.2016

W związku z nadchodzącym Świętem Wszystkich Świętych zwracamy się z prośbą do Seniorów o czujność i ostrożność. W tym okresie, co roku nasilają się działania przestępców, którzy próbują dokonywać oszustw na szkodę osób starszych i mieszkających samotnie np. popularną metodą „na wnuczka”, ,,na siostrzeńca”, ,,policjanta”, czy ,,funkcjonariusza innych służb”. Sprawcy przestępstw działają w różnorodny sposób i za pomocą różnych metod, wykorzystując najczęściej zaufanie i „dobre serce” starszych

Bardzo często popełnianym przestępstwem, którego ofiarami padają ludzie starsi, jest czyn polegający na wyłudzeniu pieniędzy przez osoby podające się za członków rodziny lub bliskich znajomych, pod pretekstem pilnej życiowej potrzeby.

 

Sprawcy dzwonią na telefon domowy przedstawiając się jako wnuk, wnuczka, siostrzeniec lub siostrzenica i prosząc o pożyczkę na zakup jakiejś rzeczy w bardzo atrakcyjnej cenie, czy też mówią o np. wypadku drogowym i pilnej potrzebie gotówki. Najczęściej od razu informują „babcię” lub „dziadka”, że nie będą mogli przyjechać po pieniądze i w związku z tym pieniądze odbierze znajomy lub kolega. Po pewnym czasie znajomy „wnuczka” zjawia się w mieszkaniu ofiary po pożyczkę pieniężną i po przekazaniu gotówki znika bez śladu.

 

Drugą coraz bardziej popularną metodą jest metoda ,,na policjanta”, czy ,,funkcjonariusza innych służb”. Scenariusz działania oszustów jest podobny, a cel się nie zmienia-pieniądze. Do osoby w podeszłym wieku dzwoni osoba, która przedstawia się jako policjant, czy też funkcjonariusz innej służby np. funkcjonariusz CBA.

 

Osoba dzwoniąca informuje, że właśnie prowadzi ,,akcję” przeciwko oszustwom, lub też, że grupa hakerów zaatakowała nasze konto bankowe należące do Seniora i potrzebna jest pilna wyplata gotówki i jej przekazanie. Oczywiście osoba dzwoniąca zapewnia, że tylko po zakończeniu akcji pieniądze zostaną zwrócone. Oszuści cały czas wywierają na Seniorach presję czasu, nie pozwalając tym samym racjonalnie myśleć, dlatego nie podejmujmy  żadnych decyzji w pośpiechu.

 

 

Pamiętajmy,  prawdziwy że policjant, czy też funkcjonariusz innych służb nie będzie żądał od nas przekazania jakichkolwiek pieniędzy. Jeśli mamy wątpliwości, że mamy do czynienia z oszustem zakończmy rozmowę i zadzwońmy na Policję. Dzwoniąc powiedzmy dyżurnemu nie tylko numer legitymacji, czy też nazwisko funkcjonariusza który do nas dzwoni, ale zapytajmy także, czy taki funkcjonariusz prowadzi teraz działania w naszym domu.

 

 

Zwracamy się z prośbą do rodzin osób starszych, aby informowali swoich bliskich o wspomnianych zagrożeniach i uświadamiali ich, że w przypadku otrzymania tego rodzaju telefonów mogą mieć do czynienia z oszustem.

 

 

mł. asp. Tomasz Żerański

KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony