Aktualności

Policyjne działania ,, Wielkanoc 2017”

Data publikacji 13.04.2017

Rozpoczynają się policyjne działania ,,Wielkanoc 2017”. Udział w nich wezmą policjanci wszystkich wydziałów oraz komisariatu i posterunków policji. Policjantów spotkamy, m.in. na drogach w centrach handlowych, targowiskach oraz osiedlach domów jednorodzinnych. Wśród nich obecni będą zarówno funkcjonariusze umundurowani, jak i ,,po cywilnemu’’.

Przed nami długi, świąteczny weekend. Dla policji to czas wzmożonych działań , które rozpoczyna się już jutro  i potrwają do 17 kwietnia bieżącego roku.

Działania są ukierunkowane na zapewnienie bezpieczeństwa podczas długiego świątecznego weekendu. W związku z tym na drogi naszego miasta i powiatu, a także na osiedla mieszkaniowe i galerie handlowe skierowana zostanie zwiększona liczba  policyjnych patroli.

Wielu z nas, aby spotkać się z najbliższymi, spędzi w drodze setki kilometrów. Jeżeli zaś wyruszamy w podróż własnym samochodem pamiętajmy, aby odpowiednio wcześniej sprawdzić stan naszego auta. W ten sposób unikniemy niebezpiecznych sytuacji na drodze spowodowanych usterkami pojazdu.

Przede wszystkim każdy kierowca powinien wziąć sobie głęboko do serca zasadę, że wolniej oznacza bezpieczniej. Ponadto pasy bezpieczeństwa powinien mieć zapięte każdy pasażer, a dzieci powinny być przewożone w fotelikach.

 Ogromne niebezpieczeństwo stwarzają pijani kierowcy. Jazda samochodem pod wpływem alkoholu to kompletny brak odpowiedzialności. Nawet niewielka jego ilość w naszym organizmie wpływa na naszą koncentrację i refleks.

 

Informujemy, że funkcjonariusze ostrołęckiej komendy będą zdecydowanie reagować wobec wszelkich form piractwa drogowego oraz wobec nietrzeźwych kierujących. Szczególną uwagę mundurowi zwrócą także na prędkość i stan techniczny pojazdów.   

Policyjne patrole pojawiać się będą,  m.in. w okolicach dyskotek. Podczas całej akcji należy spodziewać się częstych kontroli trzeźwości kierujących.

 

,, Drogówka” będzie także zwracać baczną uwagę na zachowania kierujących i pieszych w rejonie przejść dla pieszych.

 W trosce o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego funkcjonariusze będą zdecydowanie reagować na przestrzeganie obowiązku noszenia elementów odblaskowych.

 

 

Wyjeżdżając na święta zabezpieczmy odpowiednio nasz dom, czy mieszkanie. Oprócz pozamykania dokładnego drzwi, nie zapomnijmy uaktywnić systemu alarmowego, nawet jak opuszczamy swój dom w porze dziennej.  Poprośmy również naszego sąsiada o zwrócenie uwagi na nasze mienie.     

Nie pozostawiajmy żadnych wartościowych przedmiotów w nowobudowanych niezabezpieczonych jeszcze właściwie domach.

Do osób  robiących przedświąteczne zakupy, bądź podróżujących środkami komunikacji zwracamy się z apelem o zachowanie ostrożności i nietrzymaniu przy sobie większej ilości gotówki. Pieniądze powinny być rozłożone w kilku miejscach.

 

Nie przechowujmy dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza czy kurtki. Zwróćmy uwagę na podręczne torby, nie pozostawiajmy ich bez opieki.  Apelujemy, aby Panie trzymały torebki z dokumentami ,,pod pachą”, co uniemożliwi wyrwanie lub odcięcie paska torebki

Przypominamy również o wielkanocnym lanym poniedziałku. Postarajmy się, aby stary obyczaj śmigusa-dyngusa nie stał się wybrykiem chuligańskim.

 

 Apelujemy do rodziców o uświadomienie pociechom, że polewanie wodą przypadkowych przechodniów i pojazdów w ruchu, zrzucanie woreczków z wodą z okien budynków i inne tego typu zachowania, to narażanie innych na niebezpieczeństwo a ich na odpowiedzialność karną.

Porozmawiajmy o tym z naszymi pociechami podczas świątecznego śniadania i uświadommy im konsekwencję wynikające z takiego zachowania.

W przypadku sytuacji, które wzbudzą nasze podejrzenie np. stojący obcy samochód w rejonie odległym od zabudowań, lub przed naszym lub sąsiada domem poinformujmy o tym policję.

Taką samą reakcję powinny wywołać u nas obce osoby chodzące po naszym parkingu, klatce schodowej, lub w rejonie naszych domów, czy bloków.

 Informację o podejrzanych osobach, lub pojazdach można przekazywać pod numerem telefony 997, bądź bezpośrednio z dyżurnym ostrołęckich policjantów pod numerem telefonu 29-760-14-24. Funkcjonariusze każdorazowo przyjadą na miejsce i sprawdzą takie podejrzenia.

 

mł. asp. Tomasz Żerański

KMP Ostrołęka

  

Powrót na górę strony