Debata społeczna z mieszkańcami naszego miasta
Wczoraj odbyła się debata społeczna, której głównym celem były rozmowy z mieszkańcami na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa. Głównym tematem spotkania było bezpieczeństwo seniorów. Spotkanie z mieszkańcami odbyło się pod hasłem pn. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”. Debata została przeprowadzona przy zachowaniu ścisłego reżimu sanitarnego.
Wczoraj o godzinie 17:00 w Wyższej Szkole Administracji Publicznej w Ostrołęce rozpoczęła się debata społeczna, w której oprócz mieszkańców uczestniczyli: Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Ostrołęce mł. insp. Andrzej Siurnicki, przedstawiciel Starosty Ostrołęckiego Pan Artur Romanik i Urzędu Miasta Ostrołęka Pan Marek Żyjewski, bryg. Robert Chodkowski z Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Ostrołęce, starsza inspektor Agnieszka Krystman ze Straży Miejskiej w Ostrołęce, pełnomocnik Rektora do spraw promocji WSAP Pani Anna Sobiech, a także kadra kierownicza i policjanci Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce.
Spotkanie rozpoczął Zastępca Komendanta Miejskiego w Ostrołęce, który przedstawił stan bezpieczeństwa na terenie naszego miasta i powiatu. W dalszej części debaty zostały omówione liczne działania profilaktyczne realizowane przez Policję skierowane głównie do seniorów, zaprezentowano także aplikacje, które zdecydowanie zwiększają bezpieczeństwo oraz pozwalają w prosty i łatwy sposób skontaktować się z dzielnicowym. Mowa tu o aplikacjach Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz Moja Komenda.
Biorąc pod uwagę rozpoczynający się sezon grzewczy bryg. Robert Chodkowski z Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Ostrołęce przypomniał zebranym podstawowe zasady bezpieczeństwa w tym zakresie.
Dodatkowo uczestnicy debaty, wypełnili ankiety oceniając, m.in. poziom bezpieczeństwa w miejscu ich zamieszkania.
Po prezentacjach przyszedł czas na dyskusję i pytania od mieszkańców. W jej trakcie rozmawiano głównie na temat bezpieczeństwa osób starszych. Omówiono najczęstsze metody działania sprawców w tym zakresie, a także wskazano sposoby na ich unikniecie. Przybliżono m.in. oszustwa metodą na wnuczka ,na policjanta, atak hakerski na konto internetowe, podpisywanie umów oraz właściwe zachowanie w przypadku kontaktów z osobami obcymi, którzy ‘’pukają” do mieszkania seniorów.
Miłym akcentem debaty była także przekazana przez jedną z mieszkanek informacja o wzorowym przeprowadzeniu interwencji przez ostrołęckiego dzielnicowego mł. asp. Mateusza Grzyb, który w zaledwie kilka dni pomógł seniorce rozwiązać problem sąsiedzki, który trwał od kilku lat.
Wśród zgłaszanych wniosków ze strony mieszkańców było:
- kontrola osób (najczęściej pracowników budowlanych), które tymczasowo zamieszkują domy jednorodzinne
- umieszczenie progów zwalniających na jednej z ulic Ostrołęki
- zwrócenie uwagi na obcokrajowców zamieszkujących teren naszego miasta
- spożywanie alkoholu, śmiecenie i zakłócanie spokoju w okolicach domów jednorodzinnych na osiedlu Centrum
Na wszystkie pytania przedstawiciele Policji jak i przedstawiciele samorządów udzielili wyczerpujących odpowiedzi, jednak część musi zostać sprawdzona i poddana analizie, aby móc się do nich ustosunkować.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za przybycie i udział w debacie.
kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka