Aktualności

Działania „Mój rower – moje życie”, czyli o bezpieczeństwie na jednośladach

Data publikacji 24.04.2017

Policjanci z Komendy Policji w Ostrołęce przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo", poświęconej bezpieczeństwu rowerzystów. Cel działań to oczywiście poprawa bezpieczeństwa miłośników jednośladów. Już od soboty, w ramach akcji, policjanci prowadzą działania „Mój rower- Moje życie”, które potrwają aż do 22 września.

Z roku na rok coraz większa liczba osób jako środek transportu wybiera rower. Oczywiście jest to bardzo dobra tendencja, jednak będąc niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego nie możemy zapominać o bezpieczeństwie i przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego.

 W trosce o bezpieczeństwo rowerzystów ostrołęccy policjanci włączyli się w ogólnopolską akcję ,, Kręci mnie bezpieczeństwo”. W jej ramach do 22 września br. prowadzone będą działania pod nazwą  "MÓJ ROWER - MOJE ŻYCIE".

Działania  mają na celu poprawę bezpieczeństwa rowerzystów jako niechronionych uczestników ruchu drogowego, respektowanie przepisów ruchu drogowego przez rowerzystów oraz innych uczestników ruchu wobec nich.

W czasie akcji promowany będzie również rower, jako alternatywny środek transportu oraz korzystanie  przez rowerzystów z elementów odblaskowych  i kasków ochronnych.

W codziennej służbie policjanci przeprowadzać będą kontrole w zakresie oświetlenia i niezbędnego wyposażenia rowerów oraz posiadania przez dzieci i młodzież karty rowerowej.

Zwrócą również uwagę na to, czy dzieciom korzystającym z drogi publicznej, które nie mają 10 lat, zapewniona jest opieka osoby dorosłej. Sprawdzać będą też, czy rowerzyści przestrzegają przepisów ruchu drogowego, jaki jest stan techniczny ich pojazdów, a także czy poruszają się po właściwej stronie drogi.

 

Przypominamy, że każdy rower musi być wyposażony w:

  • co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec,
  • co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte świecące ciągłym lub migającym światłem - czyli np lampka przednia na baterie, akumulatory lub dynamo,
  •  co najmniej jedno światło tylne czerwone, odblaskowe w kształcie innym niż trójkąt
  •  co najmniej jedno  światło tylne czerwone świecące ciągłym, lub migającym światłem,
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku,
  •  kierunkowskazy -  tylko w przypadku kiedy konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia sygnalizowanie zamiaru skrętu ręką.


Kamizelka odblaskowa oraz kask nie są obowiązkowym wyposażeniem rowerzysty, jednak mają wpływ na widoczność "niechronionego" przez innych uczestników ruchu drogowego i jego bezpieczeństwo.

Akcja ta ma także na uwadze kształtowanie właściwych relacji pieszy-rowerzysta oraz zgodne z przepisami poruszanie się pieszych na wyznaczonych odcinkach dróg dla rowerzystów.

 

mł. asp. Tomasz Żerański

KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony