Aktualności

Zabezpiecz swój rower przed kradzieżą – kontynuacja akcji ,, Kręci mnie bezpieczeństwo”

Data publikacji 25.04.2017

Wraz z nadejściem wiosny, co roku wzrasta liczna kradzieży rowerów. Źle zabezpieczony jednoślad to łatwy łub dla złodzieja. Ostrołęccy policjanci mając na uwadze dobro mieszkańców i w ramach prowadzonej akcji profilaktycznej ,, Kręci mnie bezpieczeństwo” apelują o zwrócenie szczególnej uwagi na zabezpieczenie rowerów. Dzięki zastosowaniu się do kilku drobnych rad, skutecznie możemy utrudnić kradzież naszego mienia.

Pamiętajmy, że „okazja czyni złodzieja”, więc niezależnie czy jest to dzień czy noc, nasz rower może stanowić obiekt zainteresowania.

 Nie wszyscy ludzie są uczciwi, a złodziej wykorzysta każdą okazję, aby stać się nowym właścicielem naszego jednośladu. Sprawcy kradzieży mogą być wszędzie i tylko czekać na naszą niefrasobliwość.

Pamiętajmy, że aby zminimalizować ryzyko kradzieży, wystarczy przestrzegać trzech bardzo prostych zasad:
- zostawiać rower w widocznym miejscu – rower pozostawiony w miejscu widocznym dla wielu osób nie będzie łatwym łupem dla złodzieja, ponadto w przypadku kradzieży prawdopodobieństwo, że ktoś zapamięta sprawcę, jest znacznie większe. Wybierajmy oczywiście jeśli to możliwe miejsca, które wyposażone są w kamery monitoringu.


- pamiętajmy o stosowaniu zabezpieczeń – należy stosować tzw. zapięcia do rowerów bez względu na czas, na jaki pozostawiany jest rower. Nawet najprostsze zabezpieczenie to dodatkowy czas, jaki musi poświęcić złodziej. Zwiększa to prawdopodobieństwo zauważenia go przez inne osoby. Zabezpieczenia należy zapinać nawet kiedy nasz jednoślad pozostawiamy na chwilę np. przed sklepem. Bardzo często przestępcy wykorzystują właśnie takie ,,okazję”.

- nie zostawiajmy rowerów niezabezpieczonych także na tych klatkach schodowych, które są wyposażone w domofon. Bardzo często nasi sąsiedzi drzwi domofonu otwierają mimowolnie nie pytając nawet ,,kto tam?”. Takie zachowanie jest nieodpowiedzialnie w stosunku do innych mieszkańców, którzy zostawiają na klatkach np. wózki dziecięce, czy też rowery.

Dobrym pomysłem jest także sfotografowanie swojego roweru, z pewnością pomoże to w zatrzymaniu ewentualnych sprawców.

W przypadku zauważenia kradzieży jak najszybciej poinformujmy o tym policję i starajmy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów.

 

mł. asp. Tomasz Żerański

KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony