Poprawa bezpieczeństwa na terenie Ostrołęki i powiatu
Statystyki pokazują wyraźnie, że zarówno na terenie Ostrołęki, jak naszego powiatu jest coraz bezpieczniej. Dotyczy to zarówno przestępstw kryminalnych, jak i bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Policjanci prowadzą także działania mające na celu przeciwdziałanie różnego rodzaju niebezpiecznym zjawiskom. W tym celu organizują spotkania z dziećmi, młodzieżą, dyrektorami i pedagogami Szkół, a także Seniorami.
Spadek liczby przestępstw kryminalnych, coraz częściej ujawniane przez policjantów przestępstwa gospodarcze oraz wysoka wykrywalność sprawców przestępstw – to trendy podsumowujące statystycznie rok 2016.
Już po raz kolejny ostrołęccy policjanci odnotowali spadek wszystkich przestępstw stwierdzonych.
W 2015 roku takich przestępstw odnotowano 3240, natomiast w roku ubiegłym była to liczba 1796, czyli zanotowano spadek o 1444 przestępstw stwierdzonych w stosunku do roku 2015. Taka sytuacja była w dużej mierze spowodowana, m.in. wykryciem w 2015, a zakończeniem w 2016 roku wieloczynowej sprawy dotyczącej przestępstw gospodarczych.
Mniej zanotowano także przestępstw o charakterze kryminalnym z 1213 w roku 2015 do 1068 w roku ubiegłym - spadek o 145 przestępstw.
Co ważne spadła również ilość przestępstw szczególnie uciążliwych społecznie, takich jak: rozbój i wymuszenie rozbójnicze, ze stwierdzonych 14 w roku 2015 do 8 w roku 2016 (wykrywalność w 2016r. - 62.5%) , uszczerbek na zdrowiu ( 2015 - 44, 2016 - 38 – spadek o 6 przestępstw, wykrywalność w 2016r. - 97,4% ), kradzież cudzej rzeczy (2015 - 306, 2016 – 267 – spadek o 39 przestępstw, wykrywalność 36,1% w 2016r.)
Spadek zanotowano także w kategorii bardzo ważnej dla mieszkańców zarówno naszego miasta, jak i powiatu, czyli kradzieży pojazdu.
W roku 2016 takich przestępstw zanotowano 13, czyli mamy tutaj do czynienia również ze spadkiem o 3 kradzieże pojazdów w stosunku do roku 2015.
Malejąca liczba tych zdarzeń jest niezwykle ważna, ponieważ skutki przedstawionych przestępstw w poszczególnych kategoriach są najbardziej dokuczliwe dla społeczeństwa.
Jeśli chodzi o przestępczość narkotykową to skuteczne działania ostrołęckich policjantów przyczyniły się do zabezpieczenia blisko 700 gram narkotyków, z czego ponad 466 gram, to amfetamina.
Jednym z priorytetów i ustawowych zadań policji jest ochrona życia i zdrowia obywateli. Dotyczy to również obszaru związanego z bezpieczeństwem w ruchu drogowym.
Ostrołęccy policjanci w roku 2016 podjęli szereg działań ukierunkowanych na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Efektem tych działań w analizowanym okresie jest spadek liczby wypadków drogowych, osób zabitych oraz rannych.
W roku 2016 na terenie podległym Komendzie Miejskiej Policji w Ostrołęce doszło do 125 wypadków, czyli do dwóch mniej porównując ten okres z rokiem 2015.
Co niezwykle istotne zmniejszyła się także liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym i osób zabitych. W roku 2016 na ,,naszych” drogach doszło do 16 wypadków ze skutkiem śmiertelnym, w których zginęło 17 osób. ( wypadek śmiertelny - spadek w stosunku do 2016r. o 3, liczba osób zabitych - spadek również o 3).
Bardzo ważnym zadaniem dla ostrołęckich policjantów jest także zmniejszenie ilości zdarzeń z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Dlatego funkcjonariusze ostrołęckiego wydziału ruchu drogowego prowadzą cykliczne działania podczas których zwracają szczególną uwagę na tą grupę uczestników ruchu drogowego, m.in. ,,Niechronieni, Bezpieczne przejście”.
Statystyki pokazują, że prowadzone działania przynoszą oczekiwany efekt. W roku 2016 zanotowano mniej wypadków, osób zabitych oraz rannych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. (Wypadki 55 – spadek o 4, zabici 5 – spadek o 1 , ranni 52 – spadek o 2 w stosunku do roku 2015)
Sprawne działania funkcjonariuszy pozwoliły na wyeliminowanie z ruchu drogowego prawie dwukrotnie większej liczby w stosunku do 2015 roku nietrzeźwych kierujących ( 2015r. - 351 osób, 2016r. - 610 osób).
W minionym roku głównymi przyczynami wypadków drogowych było: niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu, nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu, niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami, a także wejście bezpośrednio przed jadący pojazd.
Bardzo ważną uwagę policjanci Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce przykładają do działań profilaktycznych, dzięki którym można zapobiec wielu niebezpiecznym zjawiskom. Co roku mundurowi przeprowadzają blisko 2000 spotkań z dziećmi, młodzieżą, dyrektorami i pedagogami Szkół, a także Seniorami, spotkania te dotyczą różnego rodzaju zagrożeń.
Zwracamy się z prośbą do naszych mieszkańców o informowanie dyżurnego jednostki o sytuacjach, które budzą nasz niepokój i podejrzenia. Policjanci przyjadą na miejsce i sprawdzą daną sytuację.
Przypominamy, że zgłoszenia niewymagające pilnej interwencji dotyczące różnego rodzaju zagrożeń możemy dodawać za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Do chwili obecnej za pomocą mapy dodano ponad 700 zgłoszeń. Aby dodać nowe zgłoszenie wystarczy wejść na stronę komendy policji w Ostrołęce, bądź tez innej jednostki i po kliknięciu w ,, Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa od razu zostaniemy przekierowani na mapę. Obsługa mapy jest bardzo prosta, wręcz intuicyjna.
Pamiętajmy, że jednym telefonem możemy przyczynić się do zatrzymania sprawcy przestępstwa, lub wykroczenia.
Widząc np. podejrzane auta, lub osoby wokół naszego miejsca zamieszkania ,,bez celu” informujmy o tym policję, bezpośredni numer do dyżurnego jednostki 29 - 760 - 14 - 24.
Dziękujemy Państwu za przekazane do tej pory sygnały. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo, to nasza wspólna sprawa.
mł. asp. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka
mł. asp. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka