UWAGA: ZAŁAMANIE POGODY – UWAŻAJMY NA DROGACH
Opady śniegu w połączeniu z silnym wiatrem stwarzają ogromne zagrożenie na drogach. Zadbajmy więc o uważne i bezpieczne prowadzenie naszych pojazdów. Sprawny technicznie samochód, oczyszczone szyby i wolniejsza jazda są gwarancją bezpiecznego dotarcia do celu. Zwracajmy uwagę również na pieszych, którzy przez zimową aurę mogą być mniej widoczni. W takich warunkach niezwykle ważne będzie dostosowanie prędkości do warunków atmosferycznych, nie zapominajmy, że prędkość nawet ta dozwolona przepisami w przypadku złej pogody może nie zapewnić nam bezpieczeństwa.
Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości samochodu do warunków panujących na drodze! To właśnie niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze i niewystarczająca odległość pomiędzy pojazdami są powodem powstawania największej ilości poważnych zdarzeń drogowych. Śliska nawierzchnia drogi znacznie wydłuża odcinek, na którym zatrzyma się pojazd. Dodatkowo pamiętajmy także o zapinaniu pasów bezpieczeństwa, o przewożeniu dzieci w odpowiednich fotelikach samochodowych oraz aby nie wsiadać za kierownicę po spożyciu alkoholu lub podobnie działającego środka.
Szybciej zapadający zmrok również wpływa niekorzystnie na komfort i bezpieczeństwo podróżowania i na naszą sprawność psychofizyczną. Na nieoświetlonej drodze, kierowcy samochodów widzą przede wszystkim silne światła pojazdów nadjeżdżających z przeciwka i znaki poziome wymalowane na jezdni. Sylwetki pieszych i rowerzystów dostrzegają w ostatniej chwili, zazwyczaj w odległości 30 – 40 metrów. Przy złej pogodzie widoczność jeszcze bardziej się pogarsza. Jeśli pieszy wyposażony jest w element odblaskowy odbijający światła samochodu, kierowca dostrzeże go już z odległości 130 – 150 metrów, czyli o około 5 razy wcześniej! To może uratować pieszemu życie! Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego nader często ulegają złudzeniu, że skoro widzą nadjeżdżający pojazd, to i kierujący ich widzi. To błąd, którego konsekwencje mogą być tragiczne.
Wszystko to przemawia za powszechnym używaniem elementów odblaskowych na wierzchniej odzieży niezależnie od wieku. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone na przedniej i tylnej części ubrania, w sposób pozwalający na dostrzeżenie ich w światłach kierujących nadjeżdżających z obu kierunków. Z elementów odblaskowych powinno korzystać każde dziecko poruszające się po drodze, niezależnie od tego, którą częścią drogi się porusza – chodnikiem, poboczem, czy jezdnią.
Pamiętajmy! Nawet najbardziej inteligentne rozwiązania technologiczne samochodu nie zastąpią myślenia, wyobraźni, ostrożności i kultury siedzącego za kierownicą.
kom. Tomasz Żerański