Aktualności

Opady deszczu – dostosujmy ,, styl” naszej jazdy do warunków pogodowych – apel policji

Data publikacji 28.04.2017

Wiosna to niebezpieczny czas dla wszystkich użytkowników dróg. Zmiana aury wymusza także zmianę techniki prowadzenia pojazdu – wielu kierowców o tym zapomina. Ostrołęccy policjanci apelują o rozwagę i zdrowy rozsądek. Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze może być przyczyną tragedii. Apelujemy także do pieszych, aby dokładnie się rozglądali zanim wejdą nawet na oznakowane przejścia dla pieszych.

W związku z zapowiedzianymi intensywnymi opadami deszczu zwracamy się z apelem do kierujących pojazdami, pieszych i rowerzystów o ostrożność na drodze.

Szczególnie zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego o tej porze roku są piesi i rowerzyści. Ciemne ubrania utrudniają oraz ograniczają widoczność. Bezpieczeństwo tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego zależy nie tylko od prawidłowego zachowania się kierowców, ale także od nich samych.

Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych przez pieszych i rowerzystów w obszarze zabudowanym, jednak w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

Zanim wejdziemy nawet na oznakowane przejścia dla pieszych pamiętajmy  o tym, aby dokładnie się rozejrzeć, czy takie przejście będzie bezpieczne, odchylmy kaptur, lub parasolkę, która w dużym stopniu ograniczają nam widoczność.

Nie zapominajmy o tym, że w przypadku ,,deszczu” samochód potrzebuje dużo większej drogi hamowania, a my jesteśmy w takich warunkach dużo mniej widoczni.

Podczas opadów deszczu jezdnia nie sprzyja też kierującym, w takich warunkach pamiętając o tym, że mamy zmniejszoną przyczepność zdecydowanie powinniśmy zmniejszyć prędkość i dostosować naszą jazdę do aktualnych warunków na drodze.

Podczas zbliżania się do przejść kierowcy powinni także znacznie zmniejszyć prędkość, aby upewnić się, czy na przejściu nie znajdują się piesi.

Prędkość dopuszczalna w czasie intensywnych opadów deszczu nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną!

 


mł. asp. Tomasz Żerański

KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony