Aktualności

Sprawdzaj numer konta, zanim przelejesz pieniądze

Data publikacji 05.05.2017

Coraz częściej robimy zakupy w wirtualnym sklepie, taka forma dokonywania transakcji potrafi zaoszczędzić nam czas, lecz niestety może pozbawić nas gotówki. Oszuści cały czas modyfikują swoje metody działania. W związku z tym apelujemy do Państwa o ostrożność i ograniczone zaufanie podczas robienia tego rodzaju zakupów. Oprócz sprawdzenia, m.in. danych i ,,historii” osoby sprzedającej, powinniśmy również dokładnie sprawdzić, czy podany numer konta jest ten sam, który znajduje się w ogłoszeniu.

Zakupy w sieci są coraz bardziej popularne, nie wychodząc z domu można zamówić dowolny towar. Pamiętajmy jednak, że w wirtualnym świecie też możemy paść ofiarą oszusta.

Na początku maja bieżącego roku do dyżurnego ostrołęckich policjantów zgłosił się około 40 letni mieszkaniec naszego miasta i zawiadomił o oszustwie na jego szkodę podczas internetowej aukcji.

Mężczyzna zawiadomił, że 24 kwietnia bieżącego roku  na jednym z popularnych portali aukcyjnych kupił klocki do zabawy za kwotę 950 złotych.  Następnie przelał całą gotówkę na wskazane przez sprzedającego konto. Według zapewnień sprzedającego towar bezpośrednio po otrzymaniu należności miał być wysłany kurierem.

Zawiadamiający po dwóch dniach od wpłacania gotówki postanowił sprawdzić osobę, która wystawiła ogłoszenie, lecz jego konto było już usunięte, a numer rachunku na który wpłacił pieniądze jest przypisany do osoby o innych danych osobowych niż sprzedający klocki. Ostrołęczanin do chwili obecnej nie otrzymał zamówionego towaru, ani tez zwrotu gotówki. Postępowanie w powyższej sprawie prowadzą policjanci z ostrołęckiego wydziału do walki z przestępczością gospodarczą i korupcją.

 

Sprawdzajmy, czy numer konta na które przelewamy gotówkę pokrywa się z numerem widniejącym na internetowej aukcji.

Zdarzały także się przypadki oszustw np. podczas kupowania maszyn rolniczych, że oszuści podszywali się pod istniejące  firmy, które zajmowały się sprzedażą takich maszyn, lecz podmieniały numery konta do wpłaty np. zaliczki na poczet zakupu.

Robiąc zakupy w ,,sieci” pamiętajmy, aby zwracać szczególną uwagę na ,,super okazję” oraz stosować zasadę ograniczonego zaufania. Jeśli to możliwe to  wybierajmy formę płatności ,,za pobraniem”.

 

mł. asp. Tomasz Żerański

KMP Ostrołęka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powrót na górę strony