Przed nami coraz ładniejsza pogoda - nie dajmy szansy złodziejowi
Wraz z nadejściem wiosny, co roku wzrasta liczna kradzieży rowerów. Źle zabezpieczony jednoślad to łatwy łub dla złodzieja. Ostrołęccy policjanci mając na uwadze dobro mieszkańców apelują o zwrócenie szczególnej uwagi na zabezpieczenie rowerów. Dzięki zastosowaniu się do kilku drobnych rad, skutecznie możemy utrudnić kradzież naszego mienia.
Pamiętajmy, że „okazja czyni złodzieja”, więc niezależnie czy jest to dzień czy noc, nasz rower może stanowić obiekt zainteresowania.
Nie wszyscy ludzie są uczciwi, a złodziej wykorzysta każdą okazję, aby stać się nowym właścicielem naszego jednośladu. Sprawcy kradzieży mogą być wszędzie i tylko czekać na naszą niefrasobliwość.
Pamiętajmy, że aby zminimalizować ryzyko kradzieży, wystarczy przestrzegać trzech bardzo prostych zasad:
- zostawiać rower w widocznym miejscu – rower pozostawiony w miejscu widocznym dla wielu osób nie będzie łatwym łupem dla złodzieja, ponadto w przypadku kradzieży prawdopodobieństwo, że ktoś zapamięta sprawcę, jest znacznie większe. Wybierajmy oczywiście jeśli to możliwe miejsca, które wyposażone są w kamery monitoringu.
- pamiętajmy o stosowaniu zabezpieczeń – należy stosować tzw. zapięcia do rowerów bez względu na czas, na jaki pozostawiany jest rower. Nawet najprostsze zabezpieczenie to dodatkowy czas, jaki musi poświęcić złodziej. Zwiększa to prawdopodobieństwo zauważenia go przez inne osoby. Zabezpieczenia należy zapinać nawet kiedy nasz jednoślad pozostawiamy na chwilę np. przed sklepem. Bardzo często przestępcy wykorzystują właśnie takie ,,okazję”.
- nie zostawiajmy rowerów niezabezpieczonych także na tych klatkach schodowych, które są wyposażone w domofon. Bardzo często nasi sąsiedzi drzwi domofonu otwierają mimowolnie nie pytając nawet ,,kto tam?”. Takie zachowanie jest nieodpowiedzialnie w stosunku do innych mieszkańców, którzy zostawiają na klatkach np. wózki dziecięce, czy też rowery. W przypadku zauważenia kradzieży jak najszybciej poinformujmy o tym policję i starajmy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów.
Zwracamy się z prośbą także do mieszkańców bloków, aby sprawdzali dokładnie osoby zanim otworzą im drzwi domofonu.
Wpuszczanie osób na przysłowiowe ,, kto tam - ja” może zakończyć się tym, że sami wpuścimy do naszej klatki amatorów cudzych ,,dwóch kółek”.
Domofon, który jest właściwie obsługiwany potrafi stanowić dużą ochronę prze złodziejami.
Wychodząc także ,, z klatki” widząc obce osoby nie wpuszczajmy ich do środka, zapytajmy kogo szukają, albo zamknijmy za sobą dokładnie drzwi.
kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka