Dzień z Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa - ostrołęccy policjanci promują aplikację, dzięki której każdy ma pływ na bezpieczeństwo
Dziś obchodzimy Dzień z Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa. W związku z tym ostrołęccy policjanci prowadzą akcję promocyjną narzędzia służącemu mieszkańcom do zgłaszania zagrożeń znajdujących się w ich najbliższym otoczeniu. Policjanci przekazali plakaty na temat sposobu funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa do różnych instytucji, a także rozmawiają z mieszkańcami na temat działania „mapy”. Dzielnicowi w bezpośrednich rozmowach z mieszkańcami krok po kroku wyjaśniają obsługę KMZB. Dziękujemy wszystkim mieszkańcom za dotychczas przekazane zgłoszenia.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to narzędzie, mające służyć głównie poprawie bezpieczeństwa mieszkańców.
Każda osoba może mieć możliwość aktualizacji informacji na mapie. Za pomocą interaktywnej strony można przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w Twojej okolicy. Następnie we wskazane miejsca kierowani są mundurowi, którzy weryfikują te sygnały.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa wpływa na podniesienie poziomu bezpieczeństwa w miejscach wskazanych przez mieszkańców regionu.
Od początku powstania mapy mieszkańcy powiatu ostrołęckiego zgłosili 5190 zagrożeń. Blisko 3 tysiące z nich zostało potwierdzonych.
Najczęściej zgłaszanymi od początku istnienia mapy zagrożeniami przez mieszkańców powiatu ostrołęckiego były:
- przekraczanie dozwolonej prędkości - 1913
- spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych - 1190
- nieprawidłowe parkowanie - 531
- nielegalne rajdy samochodowe - 123
- dzikie wysypiska śmieci - 229
Za wszystkie zgłoszenia dziękujemy, cieszy fakt, że mieszkańcy Ostrołęki, jak i powiatu ostrołęckiego wiedzą, że bezpieczeństwo w najbliższym otoczeniu zależy również od nich.
Pamiętajmy, aby z mapy korzystać rozsądnie. Każde naniesione na mapę zagrożenie spowoduje odpowiednią reakcję Policji. Z jednego komputera można zgłosić jedno zagrożenie na dobę.
Nie zapominajmy, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastąpią potrzeby pilnej interwencji Policji, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie ludzkie. W tych przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.
W przypadającym na dziś dniu z KMZB serdecznie zachęcamy do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa dzięki której każdy ma wpływ na szeroko pojęte bezpieczeństwo.
kom. Tomasz Żerański