Aktualności

UWAGA UPAŁY: POZOSTAWIONE DZIECKO, BĄDŹ ZWIERZĘ W NAGRZANYM SAMOCHODZIE TO ŚMIERTELNA PUŁAPKA! OSTROŁĘCCY OSTRZEGAJĄ

Data publikacji 27.06.2022

Zaparkowany samochód w pełnym słońcu nagrzewa się błyskawicznie. Zamknięte auto w upalny dzień działa jak piekarnik, już po kilkunastu minutach pozostawieni w nim dzieci i zwierzęta narażone są na utratę życia. Ostrołęcka policja apeluje do mieszkańców, aby za każdym razem reagowali widząc takie sytuację. Wezwanie pomocy, bądź nawet wybicie szyby może uratować, to co najcenniejsze, czyli życie. Działanie w stanie wyższej konieczności powoduje, że za wybicie szyby w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia osób, bądź zwierząt będących wewnątrz nagrzanego auta nie poniesiemy odpowiedzialności karnej.

Samochód zaparkowany w pełnym słońcu nagrzewa się błyskawicznie. Zamknięte auto w upalny dzień działa jak akumulator ciepła. Szyby przepuszczają promienie słoneczne do wnętrza pojazdu, a jednocześnie stanowią izolator zatrzymujący ciepło w środku. Już po kilkunastu minutach w zamkniętym aucie temperatura może wzrosnąć do 60 st. C! Taka temperatura bezpośrednio zagraża zdrowiu i życiu osobom, bądź zwierzętom pozostawionych w wewnątrz auta.

Tylko na chwilę, kilka minut, krótkie zakupy, załatwienie szybkiej sprawy w urzędzie…- takie tłumaczenia słyszą najczęściej policjanci, którzy mają styczności z tego typu zdarzeniami. Niestety niektórzy rodzice, bądź opiekunowie zupełnie nie zdają sobie sprawy, że zamknięcie dziecka w wystawionym na słońcu aucie jest wręcz śmiertelną pułapką.

Jak uratować dziecko lub bezbronnego zwierzaka i jednocześnie samemu nie „wpakować” się w kłopoty i konieczność płacenia odszkodowania za zbitą zbyt pochopnie szybę w samochodzie? Na pewno wielu z nas ma taki dylemat i nie zawsze udaje się we właściwy sposób ocenić sytuację. Tymczasem właśnie ta ocena jest podstawą do podjęcia decyzji, w jaki sposób działać.

Od czego zacząć? Przede wszystkim sprawdzić, czy samochód można otworzyć i czy z dzieckiem można się w jakiś sposób komunikować. Jeśli nie, warto rozejrzeć się i ustalić, czy właściciel auta może znajdować się w pobliżu, np. w sklepie, urzędzie czy przychodni. W przypadku sklepu można zawiadomić obsługę, aby spróbowała wezwać niefrasobliwego właściciela przez głośnik.

Natomiast jeśli widzimy, że dana sytuacja bezpośrednio wpływa na zdrowie i życie dziecka, bądź zwierzęta, to możemy wybić szybę. Należy zbić szybę, która znajduje się jak najdalej od dziecka czy zwierzęcia. Jeśli przykładowo pies siedzi na tylnej kanapie, należy stłuc boczną szybę z przodu. Jeśli siedzi z przodu, zbijamy boczną szybę z tyłu. Z całą pewnością szyby nie należy rozbijać ani dłonią, ani łokciem. Warto rozejrzeć się np. za większym kamieniem.

Taka sytuacja to stan wyższej konieczności, który uzasadnia takie działanie. Mówi o tym Podstawę do tego daje art. 26 par. 1 Kodeksu karnego:

„Nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego”.

Apelujemy do mieszkańców o właściwą reakcję, jeśli będą świadkami tego typu zdarzeń!

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony