Aktualności

Nie kupuj ,, kota w worku”

Data publikacji 23.05.2017

Policjanci z Ostrołęki przyjęli zawiadomienie dotyczące oszustwa podczas zakupu zwierząt ,,w sieci”. Bądźmy ostrożni podczas dokonywania transakcji w wirtualnym świecie.

Coraz więcej zakupów robimy w Internecie. Oczywiście taka forma zakupów jest dla wielu z nas wygodniejsza i pozwala np. oszczędzać czas, niestety z uwagi na specyfikę tego rodzaju ,,płatności” możemy takich przypadkach paść ofiarą oszustów.

Każdego miesiąca do ostrołęckiej komendy zgłaszają się osoby, które nie uchroniły się od działania oszustów. Nie ma także znaczenia jaki towar jest ,,kupowany” w każdym przypadku musimy zachować zdrowy rozsądek i daleką idącą ostrożność.

O powyższym przekonała się mieszkanka naszego powiatu, która wczoraj zgłosiła się do ostrołęckiej komendy i powiadomiła o oszustwie popełnionym na jej szkodę.

Zgłaszająca oświadczyła, że 15 maja bieżącego roku na popularnym portalu aukcyjnym zainteresowało ją ogłoszenie dotyczące  kilku rasowych kotów. Zwierzęta miały posiadać rodowód.  Zgłaszjaca postanowiła kupić czworonogi – w tym celu przelała na wskazane przez osobę sprzedającą konto pieniądze w kwocie 500 złotych tytułem zaliczki, następna kwota w tej samej wysokości miała być zapłacona przy odbiorze. Niestety po wpłacie pieniędzy kontakt z osobą sprzedającą się ,,urwał”, a ogłoszenie zniknęło.

 

Przestrzegamy, by robiąc internetowe zakupy zachować ostrożność. Przede wszystkim warto sprawdzić wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat. Nawet w przypadku, gdy mieszkamy daleko zapytajmy czy po towar można zgłosić się osobiście. Radzimy też, by gromadzić całą korespondencję ze sprzedającym. W przypadku oszustwa będzie ona dowodem w sprawie. Warto zastanowić się także nad formą dokonywania zapłaty, za tzw. pobraniem” jest jedną z  najbezpieczniejszych form zapłaty za dany towar.


mł. asp. Tomasz Żerański

KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony