Aktualności

Dzień BABCI I DZIADKA - to dobra okazja, aby ostrzec ich przed oszustami. Kontynuacja mazowieckiej kampanii "ŚWIADOMY, CZUJNY, BEZPIECZNY"

Data publikacji 19.01.2023

W dniach 21 i 22 stycznia wielu z nas będzie składać życzenia ukochanym babciom i dziadkom. Warto wykorzystać ten wyjątkowy dzień, aby naszym „dziadkom” oprócz życzeń przekazać ważne dla ich bezpieczeństwa informacje. Ostrołęccy policjanci w ramach prowadzonej kampanii " Świadomy, Czujny, Bezpieczny" rozpoczęli cykl spotkań w przedszkolach zarówno na terenie miasta, jak i powiatu podczas których z okazji święta babci i dziadka ostrzegają ich przed oszustwami, m.in. na policjanta i wnuczka. Z okazji nadchodzącego Dnia Babci i Dziadka ostrołęccy policjanci życzą wszystkim Babciom i Dziadkom przede wszystkim zdrowia oraz zadowolenia z wnuków.

Przy okazji dni Babci i Dziadka ostrołęccy policjanci, jak co roku, odwiedzają w tym czasie seniorów. Jest to dla nich czas uczestnictwa w organizowanych z okazji ich święta spotkaniach m.in. w szkołach, przedszkolach, świetlicach wiejskich, klubach seniora i domach kultury. To wyjątkowa okazja dla funkcjonariuszy do przekazania seniorom cennych informacji na tematy, związane z ich bezpieczeństwem.

Ostatnie tego typu spotkania odbyły się w Ostrołęce i Łysych oraz Jazgarce, gdzie funkcjonariusze spotkali się z ponad 100 seniorami.

W trakcie prelekcji funkcjonariusze z ostrołęckiej komendy policji omówili metody, którymi najczęściej posługują się oszuści, by wyłudzić pieniądze od osób starszych na tzw. wnuczka, policjanta oraz poprzez tzw. spoofing polegający na podszywaniu się w trakcie rozmowy telefonicznej za inną osobę.

Policjanci poruszyli także temat dotyczący przestępców działających metodą na policjanta,  przypomnieli uczestnikom, że:

  • Policja nigdy telefonicznie nie informuje o prowadzonych przez siebie sprawach i nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie;
  • Prawdziwi policjanci nigdy też nie proszą o zaangażowanie prywatnych środków finansowych do jakiejkolwiek akcji.

Prowadzący spotkanie zaapelowali także  do seniorów, aby w przypadku otrzymania telefonu od osoby, która np. podaje się za krewnego, by nie podejmować żadnych kroków w kierunku przekazywania pieniędzy.

Mundurowi wskazali także seniorom na zagrożenia związane z wpuszczaniem do domu, bądź mieszkania obcych osób, które mogą przedstawiać się za gazowników, bądź pracowników innych firm, czy instytucji. Wskazali im również, jak mają się zachować w takich sytuacjach, aby być bezpiecznym. Na zakończenie spotkania poruszono zagadnienia związane z oszustwami popełnionymi w Internecie.

Ponownie apelujemy do rodzin seniorów, aby przy niedzielnym obiedzie rozmawiali z nimi na temat metod jakimi posługują się sprawcy i wskazywali im jak mają się zachować w takiej sytuacji, aby nie stracili w wyniku działania oszustów oszczędności całego życia.

Z okazji nadchodzącego Dnia Babci i Dziadka ostrołęccy policjanci życzą wszystkim Babciom i Dziadkom przede wszystkim zdrowia oraz zadowolenia z wnuków.

kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka

Powrót na górę strony