Oszukana metodą „na wypadek” straciła 20 tysięcy złotych - ostrzegajmy seniorów z naszych rodzin!
Dziś popołudniu 93-letnia mieszkanka Ostrołęki została oszukana metodą „na wypadek”. Kobieta odebrała telefon od rzekomego jej siostrzeńca z Włoch i usłyszała, że spowodował on wypadek. Miał potrącić na rowerze inną osobę. Uwierzyła w opowiedzianą historię i przekazała obcemu mężczyźnie 20 tysięcy złotych, które miały być przeznaczone na kaucję za „siostrzeńca”. Ostrzeżmy naszych seniorów przed oszustami. Wskażmy im jak działają oszuści i wytłumaczmy, aby nigdy nie przekazywali obcym żadnych pieniędzy!
Pamiętajmy, żeby nie przekazywać obcym pieniędzy ani nie przelewać ich na podane konta. Jeśli ktoś informuje nas o jakimś wydarzeniu w rodzinie proszę potwierdzić taką informację osobiście kontaktując się z członkami rodziny. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy natychmiast poinformować Policję.
Prosimy – jeśli mają Państwo w rodzinie starsze i samotnie mieszkające osoby – rozmawiajcie z nimi na temat bezpieczeństwa w mieszkaniu – ostrzegajcie przed tym jak działają oszuści.
Jak nie paść ofiarą oszustwa telefonicznego? Pamiętaj:
- Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.
- Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.
- Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.
- Nie działaj w pośpiechu i ewentualnie odłóż termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
- Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc (także z zagranicy), grożą utratą pieniędzy.
- Nie przekazuj pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewaj pieniędzy na wskazane konto bankowe.
- Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję - nr tel. 112 wcześniej dokładnie rozłączając poprzednie połączenie!
kom. Tomasz Żerański