Aktualności

Nieodpowiedzialny kierowca zatrzymany po policyjnym pościgu

Data publikacji 31.03.2023

Nie zatrzymał się do policyjnej kontroli i podjął ucieczkę. Nieodpowiedzialny kierowca został szybko zatrzymany przez policjantów z posterunku w Kadzidle. Sprawdzenie jego osoby w policyjnej bazie danych szybko wskazało na prawdopodobną przyczynę ucieczki - kierowca nie posiadał prawa jazdy, ale za to miał orzeczony sądowy zakaz prowadzenia wszystkich pojazdów mechanicznych.

Wczoraj po południu mundurowi z Posterunku Policji w Kadzidle patrolowali teren gminy. Kilka minut po godzinie 16 zauważyli vw, którego kierowca w trakcie wymijania odwrócił głowę, by nie można było go rozpoznać. Policjanci postanowili sprawdzić kierowcę. W tym celu dali kierowcy wyraźny sygnał do zatrzymania, jednak ten zamiast się zatrzymać przyspieszył i zaczął uciekać.

Mundurowi ruszyli za nim w pościg. Uciekinier po około 200 metrach pościgu skręcił w drogę gruntową,  na której szybko został zatrzymany. Okazał się nim 33-letni mieszkaniec powiatu ostrołęckiego.

Mężczyzna w rozmowie z policjantami próbował ich oszukać, twierdził, że podjął ucieczkę, ponieważ jego pojazd nie ma aktualnych badań technicznych. Policjanci szybko ustalili prawdziwą przyczynę ucieczki. Sprawdzenie nieodpowiedzialnego kierowcy w policyjnej bazie danych wykazało, że nie ma prawa jazdy, natomiast posiada orzeczony sądowy zakaz prowadzenia wszystkich pojazdów mechanicznych.

Pojazd, którym mężczyzna się poruszał został zabezpieczony na policyjnym parkingu, natomiast on sam trafił do policyjnego aresztu. Niebawem odpowie za popełnienie przestępstwa przed sądem. Zgodnie z art. 178b Kodeksu karnego niezatrzymanie się do policyjnej kontroli jest przestępstwem zagrożonym  karą pozbawienia wolności do lat 5. Dodatkowo wobec takiej osoby sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych nawet na 15 lat.

Autor: kom. Tomasz Żerański

Powrót na górę strony