Ostrołęccy spotykali się z seniorami, aby porozmawiać o ich bezpieczeństwie – kontynuacja kampanii Świadomy- Czujny - Bezpieczny
Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce wykorzystują każdą okazję, by spotkać się z osobami starszymi i porozmawiać o ich bezpieczeństwie. Wczoraj spotkali się ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostrołęce, aby ostrzec ich przed oszustwami za pomocą kodów do szybkiej płatności, przypomniano także metody oszustów na wnuczka i policjanta. Spotkanie odbyło się w ramach projektu pn. „Świadomy-Czujny-Bezpieczny” jest realizowany przez Komendę Wojewódzką Policji zs. w Radomiu z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.
Ostrołęccy policjanci cały czas szukają nowych metod dotarcia z działaniami profilaktycznymi do jak najszerszego grona osób. Wszystko po to, aby uchronić mieszkańców przed różnego typu zagrożeniami. Dużą wagę mundurowi z ostrołęckiej komendy policji poświęcają właśnie bezpieczeństwu osób starszych.
Wczoraj funkcjonariusz z ostrołęckiego Zespołu do Spraw Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii spotkał się ze słuchaczami Uniwersytetu III Wieku w Ostrołęce. Tematem przewodnim spotkania było przeciwdziałanie oszustwom, które są popełnianie za pomocą kodów do szybkiej płatności.
W tej metodzie oszust podszywając się np. pod policjanta, przekonuje swoje ofiary o tym, że środki na ich koncie są zagrożone i w celu ich ochrony należy je wypłacić i ulokować na innym „bezpiecznym koncie” poprzez dokonywanie wypłat przy wykorzystaniu kodów szybkiej płatności. Tym sposobem pieniądze trafiają w ręce oszustów.
Podobnie oszuści działają na portalach społecznościowych. Włamują się na konta ich użytkowników i podszywając się za ich znajomych pod pretekstem np. „zgubienia portfela” proszą o podanie kodu do szybkiej płatności za zakupy.
Funkcjonariusz nie tylko omówił metody działania przestępców, ale także na konkretnych przykładach wskazał, jak ich uniknąć.
W trakcie dalszej prelekcji policjant przypomniał seniorom najczęstsze metody jakimi posługują się sprawcy ze szczególnym uwzględnieniem metody „na wnuczka” i „na policjanta”.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu pn. „Świadomy-Czujny-Bezpieczny” jest realizowany przez Komendę Wojewódzką Policji zs. w Radomiu z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.
kom. Tomasz Żerański
KMP Ostrołęka