Aktualności

Policja ostrołęcka ostrzega ! Nie wchodź w przesłane linki. Uważaj na oszustów!

Data publikacji 16.05.2023

Apelujemy, aby nie klikać w przypadkowe linki, nadesłane w wiadomościach tekstowych od obcych osób. Zwłaszcza jeśli jest to związane z przekazywaniem pieniędzy. Poprzez załączony do wiadomości link, przestępcy uzyskują dane do logowania i okradają pieniądze ze wskazanego konta. W ten sposób oszust może "wyczyścić" nasze konto ze wszystkich oszczędności! Dane do zalogowania na nasze konto są danymi ściśle wrażliwymi i NIKOMU nie powinniśmy ich udostępniać!

Niemal codziennie do ostrołęckiej komendy Policji zgłaszają się osoby, które otrzymały sms-y, e-maile lub  wiadomości tekstowe na komunikatorach internetowych z podejrzanym linkiem.

Po kliknięciu w niego wyświetlają się strony łudząco podobne do stron bankowych lub stron z płatnościami elektronicznymi. Logowanie powoduje, że przestępcy przejmują nasze dane i w ten sposób uzyskają dostęp do konta bankowego. Natychmiast logują się na nasze konto i dokonują przelewów, kradnąc nasze oszczędności. Do tej metody oszustwa, przestępcy coraz częściej wykorzystują najbardziej popularne komunikatory internetowe.

Przestrzegamy: nigdy nie należy klikać w takie linki!

Kliknięcie w link powoduje, że na nasz telefon może zostać zainstalowane hakerskie oprogramowanie, którego celem jest wyłudzenie naszych danych do logowania się w aplikacji bankowej, a w konsekwencji okradzenie naszego konta.

Zasady bezpieczeństwa w sieci:

  • Nie otwieramy wiadomości i załączników otrzymanych e-mailem od nieznanych nam nadawców;
  • Nie otwieramy żadnych linków załączonych do wiadomości pochodzących z nieznanego źródła;
  • Nie zapisujemy loginu, ani haseł dostępu w plikach tekstowych – takie pliki mogą zostać przechwycone przez programy i aplikacje szpiegujące;
  • Nigdy nie przesyłamy naszych haseł i loginów w wiadomościach tekstowych czy mailowych nawet do naszych bliskich;
  • Nie podajemy też w wiadomościach czy w rozmowie przez telefon naszych haseł i loginów – pracownicy banku nie będą o to prosić, z takimi żądaniami piszą i dzwonią zawsze oszuści podszywający się pod pracowników banku;
  • Warto zadbać o programy antywirusowe i chroniące przed hakerskim oprogramowaniem (antyphishing).

 

zrzut z ekranu telefonu, przedstawiający przykładową korespondencje z oszustami opisaną w tekście

Powrót na górę strony